Menu

O czasie i wodzie (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788366147539 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Magnason Andri Snaer 
  • Wydawnictwo Karakter 
  • Ilość stron 304 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Rozpisana na sporo głosów książka, która łączy esej z reportażem, osobistą historię ze staroislandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej. Czas to przeszłość, lecz i przyszłość, w której będziemy żyli w pamięci naszych dzieci i wnuków.

Woda – topniejące islandzkie i himalajskie lodowce, coraz bardziej zakwaszone oceany. Chcąc zmienić sposób, w jaki myślimy o naszej relacji z naturą, autor proponuje nowy język, taki, który przemówi wreszcie do naszej wyobraźni i uczuć.

Wciąga nas więc w czułą, intymną opowieść – pisze o swojej babci, pionierce turystyki lodowcowej, która w 1947 roku z samolotu obserwowała erupcję wulkanu Hekla, o dziadku, który operował wynalazcę bomby jądrowej, o wuju, który uratował od wyginięcia pewien gatunek krokodyli, i o swojej córce, która – jeśli dożyje wieku prababci – będzie mogła znać ludzi żyjących łącznie w ciągu 260 lat.

Cytuje islandzkich poetów, rozmawia z bliskimi, lecz też z biologami, klimatologami i z Dalajlamą. Zastanawia się nad korelacją staroislandzkiego mitu o Auðhumli, krowie ze szronu dającej początek wszelkiemu stworzeniu, z kultem świętych krów u podnóży Himalajów.

Z morza tych niezwykłych opowieści wyłania się obraz błyskotliwego, ginącego na naszych oczach świata – świata, który wciąż jeszcze możemy ocalić.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.