Menu

PAKIET Kobiety z bloku 10 + Zbrodnicza medycyna Eksperymenty medyczne w KL Auschwitz

Cechy produktu

  • Autor Irena Strzelecka 

Opis

Tytuł: Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz

Okładka: twarda Rok wydania: 2019 rozmiary: ilość stron: 400 ISBN: 9788366140097

nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o eksperymentach medycznych, dokonywanych na paniach w Auschwitz.

Medycyna i fanatyzm rasowy – niewiele zgłębiany rozdział historii obozu Auschwitz, opowiedziany z perspektywy ofiar.

Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Od kwietnia 1943 roku istniał w Auschwitz blok 10, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych – na około ośmiuset paniach rzeźnicy nazywający się lekarzami szukali skutecznych metod sterylizacji, tak aby po wygranej wojnie uniemożliwić elementom niepożądanym na rozmnażanie. Operacje, naświetlania, toksyczne zastrzyki przeżyło trzysta kobiet. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista" od sterylizacji. Jak działało jego „laboratorium". Jakie metody stosowali i co „badali" inni pseudo-lekarze. Historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji" i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w powszednim życiu i z czym po wojnie musiały sobie radzić.

Książka Hansa-Joachima Langa to przykład wnikliwej pracy badawczej połączonej z wrażliwością niezbędną w sytuacji takiego akurat tematu badań. W centrum zainteresowań naukowca jest bowiem człowiek – ten, który ma na swoich rękach krew i który zaprzecza etycznym zobowiązaniom wpisanym w zawód lekarza, i ten, który wrzucony w wir obszernego Zła, staje się w swej bezradności i upodleniu królikiem doświadczalnym.

Bernadetta Darska, Onet.pl

Tytuł: Głosy Pamięci 2. Zbrodnicza medycyna. Eksperymenty medyczne w KL Auschwitz - Irena Strzelecka Oprawa: miękka Format: 25 x 18cm ilość stron: 172 ISBN: 978-83-60210-69-7 Oświęcim 2008

W drugiej części "Głosów Pamięci", do której rys historyczny napisała Irena Strzelecka, przedstawiono sylwetki lekarzy SS, którzy w KL Auschwitz przeprowadzali zbrodnicze eksperymenty medyczne: Carla Clauberga, Horsta Schumanna, Josefa Mengele, Emila Kaschuba, Eduarda Wirthsa, Bruno Webera, Helmuta Vettera, Friedricha Entressa i Johanna Paula Kremera. Opisano również Augusta Hirta - dyrektora Instytutu Anatomii w Uniwersytecie Rzeszy w Strasburgu, a także Kurta Heissmeyera - który przeprowadzał eksperymenty medyczne w obozie Neuengamme.

Każdemu z lekarzy przyporządkowano kopie wybranych fotografii i dokumentów znajdujących się w Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W drugiej części "Głosów Pamięci" umieszczono również przykładowe scenariusze lekcji historii i lekcji wychowawczej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.