Manu

NEC M230X

Cechy produktu

  • Producent NEC 
  • Jasność ANSI 2300 
  • Rozdzielczość optyczna XGA (1024 x 768) 
  • Kontrast 2000:1 
  • Technologia LCD 
  • Trwałość lampy 5000 h

Opis

Chcesz lepszych wrażeń w postaci wysokiej jakości obrazu? Jeśli tak, to pomyśl nad wyborem doskonałego sprzętu cyfrowego najwyższej klasy. Przyjrzyj się bliżej urządzeniu NEC M230X, który dzięki świetnemu stosunkowi jakości do ceny, jest na pewno wart rozważenia.

Wprowadzenie

Projektory cyfrowe jeszcze do niedawna kojarzyły się głównie ze sporymi, drogimi sprzętami, na które pozwolić mogły sobie tylko duże firmy i niektóre szkoły. Urządzenia te stanowiły swoisty wygodny gadżet, nie będąc jednocześnie niezastąpione. Obecnie koszt zakupu projektora waha się od kilkuset do maksymalnie kilku tysięcy złotych, to duża zmiana, która przyczyniła się do zwiększenia powszechności tych urządzeń. Dzięki temu każdy kto chce mieć efekt kina we własnym domu, może za stosunkowo nieduże pieniądze spełnić swoje marzenie.

Wybór

Nieistotne czy nasz projektor będzie miał docelowo wyświetlać filmy w naszym domu, czy wszelkiego rodzaju obrazy statyczne w pracy, zawsze musimy zwrócić uwagę na jeden, bardzo istotny parametr takiego urządzenia. Jest to oczywiście stosunek kontrastu do jasności. Upraszczając - jak najwyższy poziom kontrastu w połączeniu z jak najmniejszą jasnością. Pozwala to uzyskać najlepszą jakość obrazu przy nawet bardzo jasnym oświetleniu pomieszczenia. Wysoki parametr jasności danego projektora wcale nie musi też o nim świadczyć źle. Duża jasność przydaje się, gdy chcemy korzystać z urządzenia w ciemnych pomieszczeniach. Najcześciej jednak, w większości urzadzeń, parametr ten jest możliwy do regulacji. Kolejnym ważnym aspektem jest rozdzielczość. W większości zastosowań w firmach wystarczająca jest rozdzielczość 1024x768 pix. Na wyższą rozdzielczość powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku, gdy mamy ekran o dużych rozmiarach, albo gdy chcemy wyświetlać duże ilości filmów w wysokiej jakości.

LCD a DLP

DLP i LCD, to dwie równorzędne technologie obecne w projektorach multimedialnych. Mimo różnic technologicznych, efekt końcowy jest bardzo podobny. Kilka lat temu różnice między tymi technologiami były znaczące. Obecnie granice się zatarły i tak naprawdę nie można wykazać wyższości jednej technologii. Fakt jest taki, że zdecydowana większość osób uczestniczących w projekcji z takiego urządzenia nie będzie w stanie określić jego technologii. Nie oznacza to jednak, że obie technologie są identyczne. Mocną stroną w LCD są lepsze kolory w jasnych pomieszczeniach, energooszczędność oraz brak "efektu tęczy". Na minus należy zaliczyć gorszy kontrast (i bledszą czerń) oraz bardziej widoczne piksele. Technologia DLP to płynniejszy i bardziej "filmowy" obraz i intensywniejsza czerń. Minusem jest gorsze nasycenie kolorów oraz wymóg większej jasności w oświetlanych sztucznie pomieszczeniach. Nie są to jednak różnice i wady, które będą w stanie zaburzyć nasze postrzeganie obrazu wyświetlanego z projektora.

Specyfikacja i porady

Kontrast jest istotnym elementem, o którym już wspominaliśmy, dlatego szukając sprzętu, zwróćmy na to uwagę. Im większy ten parametr tym lepiej. Tutaj kontrast to 2000:1. Kolejnym parametrem jest jasność. Pamiętajmy, żeby szukać takiego urządzenia i tak je kalibrować, aby nie mieć zbyt jasnego obrazu przy małym kontraście. Obraz wówczas będzie mało wyrazisty i nieczytelny. Jasność w NEC M230X wynosi 2300 ANSI lumenów. Trwałość lampy jest również ważnym parametrem. O ile chcemy korzystać z urządzenia sporadycznie, nie ma to aż takiego znaczenia. W przypadku jednak, gdy urządzenie pracuje często i długo, trwałość lampy zaczyna mieć znaczenie. Dlatego gdy spojrzymy w specyfikację, warto zwrócić uwagę na ten parametr. Dla własnej wiedzy warto też sprawdzić ile kosztuje nowa lampa, bo prędzej czy później będziemy musieli ją zakupić. Lampa w projektorze NEC M230X ma trwałość ustaloną na około 5000 godzin. Na żywotność lampy wpływa też miejsce, w którym urządzenie pracuje. W przypadku pomieszczeń klimatyzowanych lub ze słabą cyrkulacją powietrza, należy co kilkadziesiąt roboczogodzin czyścić filtry wewnątrz urządzenia. Pozwoli to przedłużyć żywotność lampy oraz uchowa urządzenie w dobrej kondycji. Większość urządzeń tego typu posiada lampy wystarczające na pracę w wymiarze 2000 roboczogodzin pracy w trybie normalnym lub 3000 godzin w trybie Eco. Można jednak znaleźć na rynku urządzenia, które są w stanie pracować 1,5 do nawet 2 razy dłużej.

Dodatki i podsumowanie

Obecnie dostępne projektory cyfrowe posiadają wiele różnych funkcji, które mogą umilić nam pracę. Wiele z nich oferuje dodatkowe porty i złącza, sloty kart pamięci czy moduł WiFi. Często znajdziemy też głośniki, funkcje 3D i tym podobne. Wszystko to może mieć jednak wpływ na cenę sprzętu. Dlatego przed zakupem zastanówmy się, z jakich opcji faktycznie będziemy korzystać. Projektor NEC M230X, to doskonały przykład świetnego stosunku jakości do ceny. Dzięki niemu możesz ułatwić swoją pracę i poznać nowy wymiar rozrywki audiowizualnej. Dzięki świetnym parametrom, urządzenie to znajdzie zastosowanie w wielu miejscach. Pozostaje tylko kwestia tego, czy spełnia Twoje wymagania. Jeśli tak, poszukaj go w najlepszej dla siebie cenie w naszej wyszukiwarce. Jeśli szukasz czegoś innego, sprawdź nasze pozostałe oferty.

Filmy

Filmy pochodzą z serwisu YouTube. Zostały stworzone przez różnych autorów z całego świata. Ich jakość jest dość zróżnicowana.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie