Manu

Rollerblade Igniter 90

Cechy produktu

  • Producent Rollerblade 

Opis

Chcesz więcej się ruszać, a przy okazji dobrze bawić? Rolki to idealny sposób na poprawienie kondycji i zadbanie o smukłą sylwetkę. Do tego jest to świetna zabawa i relaks na świeżym powietrzu. Nie wiesz jaki wybrać model? Przeczytaj opis Rollerblade Igniter 90 i zapoznaj się z podstawowymi cechami rolek. Może właśnie ten model będzie dla Ciebie idealny.

Budowa i parametry

Kupując rolki, tym bardziej jeśli to Twoja pierwsza para, zwróć uwagę na ich parametry i dostosuj je do swoich umiejętności. Ważne są tu przede wszystkim kółka - ich wielkość oraz twardość. Kółka w rolkach ustawione są w linii prostej, jedno za drugim. Wykonane są z różnych mieszanek tworzyw. Bogatsze mieszanki zawierają w większej ilości silikon lub kauczuk syntetyczny. Takie kółka pozwalają zachować lepszą przyczepność i większy komfort z jazdy. Inne kółka, potocznie nazywane plastikowymi (czyli te, w których dominują tańsze tworzywa), są zazwyczaj twardsze i jazda na nich jest mniej przyjemna. Średnica może wynosić od 47 mm do 110 mm. Kółka od 47-70 mm to kółka małe. Cechuje je stabilność oraz lepsza zwrotność, jednak jeździ się na nich wolniej. Duże kółka to te od 84 mm do 110 mm. Jazda na nich jest mniej stabilna oraz nieco trudniej jest manewrować, jednak można rozwinąć większą prędkość. Dlatego są one lepsze dla bardziej zaawansowanych rolkarzy. Kółka o średnicy 70-84 mm łączą w sobie średnie cechy kółek małych i dużych. Poliuretan, z którego zrobione są kółka może mieć różną twardość. Oznacza się ją liczbą od 74 do 101 oraz literą "A". Gdy wartość tego parametru wynosi od 74A do 82A - są to kółka miękkie. Natomiast jeśli znajduje się między 84A a 101A, wtedy mamy do czynienia z twardymi kółkami. Miękkie kółka oznaczają wolniejszą jazdę, za to są bardziej komfortowe, ponieważ lepiej pochłaniają drgania. Ich wadą jest jednak to, że dość szybko się zużywają. Twarde kółka zapewniają szybsza jazdę, aczkolwiek mniejszą przyczepność i nie słabiej pochłaniają drgania. Za to są bardziej wytrzymałe niż miękkie kółka. Określenie rozmiaru rolek wydaje się być prostą sprawą. Jednak warto dobrze zmierzyć długość stopy (zwłaszcza jeśli dokonujemy zakupu online) oraz porównać go z tabelą rozmiarów danego producenta rolek. Zdarza się, że nawet dokładne zmierzenie stopy nie zagwarantuje, ze rozmiar będzie pasował. Dlatego nawet gdy upatrzysz sobie konkretny model w sklepie internetowym, dobrym pomysłem będzie udanie się do stacjonarnego i przymierzenie takiej samej pary. Da Ci to możliwość sprawdzenia go. Stań w nich, przejedź się kawałek, upewnij się, że nic Cie nie uwiera i nie przeszkadza w jeździe. W rolkach występują trzy rodzaje zapięć - wiązane, zapinane na klamry oraz te, które łączą wcześniejsze dwa. Do wyczynowej jazdy wybierz wiązane, które zapewnią Ci dobrą stabilizację stopy. W jeździe rekreacyjnej sprawdzą się te zapinane na klamry.

Rodzaje

W wyborze odpowiedniej pary rolek, ważne jest do jakiej jazdy są Ci one potrzebne - rekreacyjnej, szybkościowej czy wyczynowej. Rolki rekreacyjne są najbardziej popularne. To świetny sposób na relaks, ale także na poprawę wyglądu Twojego ciała i kondycji. Dobrze się na nich jeździ po płaskim równym terenie. Ich średnica przeważnie wynosi od 78 do 84 mm, natomiast twardość 82A-84A. Innym rodzajem są rolki szybkościowe. Są to rolki dla amatorów większych prędkości. Charakteryzują się tym, że są lekkie oraz posiadają duże kółka - o średnicy ok. 90 mm i więcej. Rolki wyczynowe (agresywne) to sprzęt przeznaczony do jazdy w skateparkach, na rampach, murkach. Są one mocne i zabudowane. Wyposażone są w małe kółka, które zapewniają dobrą zwrotność.

Bezpieczeństwo

Gdy wybierzesz już odpowiedni model, nie zapomnij o bezpieczeństwie podczas jazdy. Nie tyczy się to wyłącznie początkujących rolkarzy. Podczas tego sportu bardzo łatwo o kontuzje, niezależnie czy jeździsz 2 tygodnie, czy 2 lata. Jest to bardzo istotny aspekt zwłaszcza w przypadku wybierania rolek dla dziecka. Ważny jest wybór odpowiednich ochraniaczy. Kask to obowiązkowe minimum. Do tego możesz jeszcze dokupić usztywniacze na nadgarstki - jest to bardzo popularne miejsce, jeśli chodzi o urazy w trakcie jazdy na rolkach. A także ochraniacze na kolana oraz na łokcie. Pamiętaj, zabawa powinna być przede wszystkim bezpieczna.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie rolki nie kieruj się jedynie wyglądem czy ceną. Istotne są poszczególne parametry, które powinny być dostosowane do Twoich umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rolkami, wybierz nie za duże oraz dość miękkie kółka. Zapewnią Ci one dobrą prędkość, łatwość manewrowania, a także dobrą przyczepność. Rolki Rollerblade Igniter 90 dadzą Ci dużo frajdy z jazdy. Łączą w sobie wygodę oraz wytrzymałość. Przekonaj się, że jest to dobry wybór.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie