Menu

OKAZAŁY RYCERZ NA KONIU Z WŁÓCZNIĄ I TARCZĄ repliki broni (WU70039A4)

Cechy produktu

  • Producent Veronese 

Opis

OKAZAŁY RYCERZ NA KONIU Z WŁÓCZNIĄ I TARCZĄfirma: Veronese
( WU70039A4 )


Materiał: mieszanka żywic pokryta brązem

rozmiary: 30 cm x 11 cm x 24 cm

waga: 1,80 kg

artykuł ma sygnaturę Veronese. Produkt został pomalowany ręcznie poprzez artystę, dzięki temu jest unikatowy i oryginalny.

Ten idealny przedmiot może stanowić nieszablonowy podarek dla twoich bliskich, albo nieszablonową ozdobę każdego wnętrza nadając mu prawdziwie historyczny charakter.

Poniżej kilka ciekawych informacji:

"Rycerstwo – w średniowieczu warstwa społeczna ( stan ) trudniąca się służbą wojskową – rycerze.

Rycerze posiadali specjalny status społeczny i byli przedstawicielami uprzywilejowanej warstwy feudalnej. Jako wasale – osoby podlegające zwierzchności swojego suwerena, zobowiązani byli do pełnienia służby wojskowej i do ochrony swojego mężczyzny w zamian za przywileje. Ich nowoczesnanie opierało się na specjalnym etosie z uwzględnieniem kodeksu rycerskiego. Godność rycerza była nadawana giermkowi w trakcie ceremonii pasowania. W XIII i XIV wieku rycerstwo przekształciło się w szlachtę. W większości państw europejskich tytuł rycerski stał się jednym z niższych tytułów szlacheckich, np. We Francji jako – chevalier, w Niemczech i Monarchii Austro-Węgierskiej – Ritter, w obszernej Brytanii – knight. W Polsce z uwagi na zasadę równości szlacheckiej rycerstwem tytułowano ogół szlachty, stosując także określenia kawaler (tytuł szlachecki) albo formę łacińską – equitus.

Etymologia nazwy

Polskie słowo "rycerz" pochodzi od niemieckiego Ritter, które oznacza jeźdźca, co potwierdza utożsamienie rycerza z jeźdźcem na koniu bojowym. W językach romańskich dodatkowo zachował się ślad jeździeckich skojarzeń z rycerzem. Francuskie chevalier, hiszpańskie caballero, portugalskie cavaleiro pochodzą od późnego łacińskiego caballus, co znaczy "jeździec".

Współczesny obraz rycerza

W świadomości współczesnej obraz rycerza jawi się jako wizerunek szlachetnego opancerzonego wojownika walczącego konno za pomocą różnorakiej broni białej w obronie słabych i uciśnionych. Został on ukształtowany przeciętniewieczną sztukę, m.in. Francuskie pieśni rycerskie zwane chansons de geste oraz legendy ( Król Artur i Rycerze okrągłego Stołu ), a także przez wyidealizowaną rolę rycerstwa w trakcie wypraw krzyżowych, kiedy to ukazujeni byli jako nieskazitelni wojownicy w połyskujących zbrojach szerzący Słowo Boże.

W dzisiejszych czasach rekonstrukcją obyczajów i strojów rycerskich zajmują się m.in. Bractwa rycerskie.

Patronem rycerzy był święty Jerzy, dziś opiekun harcerzy "1.

1-Rycerstwo [online]. Wikipedia: wolna encyklopedia, 2010-06-11 08:17Z [dostęp: 2010-06-15 18:21Z]. Przystępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Rycerstwo&oldid=22033125

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.