Menu

RYCERZ NA KONIU PODCZAS OSTREJ WALKI VERONESE (WU76395A4)

Cechy produktu

  • Producent Veronese 

Opisfirma: Veronese
( WU76395A4 )


Materiał: mieszanka żywic pokryta brązem

towar ma sygnaturę Veronese. Artykuł został pomalowany ręcznie poprzez artystę, dzięki czemu jest wyjątkowy i oryginalny.

Ten znakomity przedmiot może stanowić wyjątkowy prezent dla twoich bliskich, lub nieszablonową ozdobę każdego wnętrza nadając mu prawdziwie historyczny charakter.

wymiary: 23,5 cm x 10 cm x 22 cm

waga: 1,19 kg


Poniżej kilka niebanalnych danych:
"Rycerstwo – w średniowieczu warstwa społeczna (stan) trudniąca się służbą wojskową – rycerze.
Rycerze posiadali specjalny status społeczny i byli przedstawicielami uprzywilejowanej warstwy feudalnej. Jako wasale – osoby podlegające zwierzchności swego suwerena, zobowiązani byli do pełnienia służby wojskowej i do ochrony swego mężczyzny w zamian za przywileje. Ich innowacyjnanie opierało się na specjalnym etosie z uwzględnieniem kodeksu rycerskiego. Godność rycerza była nadawana giermkowi w trakcie ceremonii pasowania. W XIII i XIV wieku rycerstwo przekształciło się w szlachtę. W większości państw europejskich tytuł rycerski stał się jednym z niższych tytułów szlacheckich, np. We Francji jako – chevalier, w Niemczech i Monarchii Austro-Węgierskiej – Ritter, w dużej Brytanii – knight. W Polsce z uwagi na zasadę równości szlacheckiej rycerstwem tytułowano ogół szlachty, stosując także określenia kawaler (tytuł szlachecki) albo formę łacińską – equitus.
Etymologia nazwy
Polskie słowo "rycerz" pochodzi od niemieckiego Ritter, które oznacza jeźdźca, co potwierdza utożsamienie rycerza z jeźdźcem na koniu bojowym. W językach romańskich na dodatek zachował się ślad jeździeckich skojarzeń z rycerzem. Francuskie chevalier, hiszpańskie caballero, portugalskie cavaleiro pochodzą od późnego łacińskiego caballus, co znaczy "jeździec".
Współczesny obraz rycerza
W świadomości współczesnej obraz rycerza jawi się jako wizerunek szlachetnego opancerzonego wojownika walczącego konno przy pomocy różnorakiej broni białej w obronie słabych i uciśnionych. Został on ukształtowany przeciętniewieczną sztukę, m.in. Francuskie pieśni rycerskie zwane chansons de geste oraz legendy (Król Artur i Rycerze kolistego Stołu), a także poprzez wyidealizowaną rolę rycerstwa w trakcie wypraw krzyżowych, kiedy to przedstawiani byli jako nieskazitelni wojownicy w połyskujących zbrojach szerzący Słowo Boże.
W dzisiejszych czasach rekonstrukcją obyczajów i strojów rycerskich zajmują się m.in. Bractwa rycerskie.
Patronem rycerzy był święty Jerzy, dziś opiekun harcerzy"1.
1-Rycerstwo [online]. Wikipedia: wolna encyklopedia, 2010-06-11 08:17Z [dostęp: 2010-06-15 18:21Z]. Przystępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Rycerstwo&oldid=22033125

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.