Menu

WYJĄTKOWY RZYMSKI ŻOŁNIERZ Z TARCZĄ VERONESE (WU76048A4)

Cechy produktu

  • Producent Veronese 

Opis

marka: Veronese

( WU76048A4 )


Materiał: mieszanka żywic pokryta brązem

artykuł posiada sygnaturę Veronese. Produkt został pomalowany ręcznie przez artystę, dzięki czemu jest nieszablonowy i unikalny.

Ten wyśmienity przedmiot może stanowić wyjątkowy podarunek dla twoich bliskich, lub unikatową ozdobę każdego wnętrza nadając mu prawdziwie historyczny charakter.

wymiary: 15 cm x 10 cm x 35 cm


waga 1,31 kg

Poniżej kilka atrakcyjnych danych:
"Rycerstwo – w średniowieczu powłoka społeczna (stan) trudniąca się służbą wojskową – rycerze.
Rycerze posiadali specjalny status społeczny i byli przedstawicielami uprzywilejowanej warstwy feudalnej. Jako wasale – osoby podlegające zwierzchności swojego suwerena, zobowiązani byli do pełnienia służby wojskowej i do ochrony swego pana w zamian za przywileje. Ich nowoczesnanie opierało się na specjalnym etosie z uwzględnieniem kodeksu rycerskiego. Godność rycerza była nadawana giermkowi w trakcie ceremonii pasowania. W XIII i XIV wieku rycerstwo przekształciło się w szlachtę. W większości państw europejskich tytuł rycerski stał się jednym z niższych tytułów szlacheckich, np. We Francji jako – chevalier, w Niemczech i Monarchii Austro-Węgierskiej – Ritter, w znacznej Brytanii – knight. W Polsce z uwagi na zasadę równości szlacheckiej rycerstwem tytułowano ogół szlachty, stosując też określenia kawaler (tytuł szlachecki) albo formę łacińską – equitus.
Etymologia nazwy
Polskie słowo "rycerz" pochodzi od niemieckiego Ritter, które oznacza jeźdźca, co potwierdza utożsamienie rycerza z jeźdźcem na koniu bojowym. W językach romańskich również zachował się ślad jeździeckich skojarzeń z rycerzem. Francuskie chevalier, hiszpańskie caballero, portugalskie cavaleiro pochodzą od późnego łacińskiego caballus, co znaczy "jeździec".
Współczesny obraz rycerza
W świadomości współczesnej obraz rycerza jawi się jako wizerunek szlachetnego opancerzonego wojownika walczącego konno za pomocą różnorakiej broni białej w obronie słabych i uciśnionych. Został on ukształtowany średniowieczną sztukę, m.in. Francuskie pieśni rycerskie zwane chansons de geste i legendy (Król Artur i Rycerze okrągłego Stołu) i przez wyidealizowaną rolę rycerstwa podczas wypraw krzyżowych, kiedy to prezentujeni byli jako idealni wojownicy w połyskujących zbrojach szerzący Słowo Boże.
W dzisiejszych czasach rekonstrukcją obyczajów i strojów rycerskich zajmują się m.in. Bractwa rycerskie.
Patronem rycerzy był święty Jerzy, dziś opiekun harcerzy"1.
1-Rycerstwo [online]. Wikipedia: wolna encyklopedia, 2010-06-11 08:17Z [dostęp: 2010-06-15 18:21Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Rycerstwo&oldid=22033125

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.