Manu

Brother MFC-J430

Cechy produktu

 • Producent Brother 
 • Wysokość 18 cm
 • Szerokość 40.4 cm
 • Praca w sieci tak 
 • Maksymalny format nośnika A4 
 • Druk dwustronny ręczny 
 • Prędkość kopiowania czerń 22 str./min
 • Prędkość kopiowania kolor 20 str./min
 • Pobór mocy 19 W
 • Rozdzielczość druku 6000 x 1200 dpi
 • Rozdzielczość kopiowania 1200 x 1200 dpi
 • Prędkość druku czerń 35 str./min
 • Prędkość druku kolor 27 str./min

Opis

Pracujesz i prowadzisz własne biuro? A może to właśnie dom jest zarazem Twoim biurem? Czy pracujesz w biurze lub w domu, i tak najpewniej potrzebujesz urządzenia wielofunkcyjnego. Takim urządzeniem może być na przykład Brother MFC-J430.

Jedno czy wiele urządzeń?

Urządzenia biurowe do drukowania i skanowania, to podstawowe sprzętu, które muszą znaleźć się w każdym biurze. Mimo postępu techniki i wielu możliwości załatwiania formalności przez internet, nośnik papierowy nadal pozostaje niezastąpiony. Dlatego też w każdym biurze, czy nawet domu powinno znaleźć się urządzenie wielofunkcyjne, które ułatwia pracę i pozwala przenieść na papier dowolny dokument zapisany w formie elektronicznej. Aby nie zagracać pomieszczenia, stworzono urządzenie wielofunkcyjne, które posiada wszystkie potrzebne w biurze funkcjonalności.

Drukowanie

Nowoczesne urządzenia, bazujące na atramencie, wykorzystują dwa rodzaje współpracy głowicy drukującej z kartridżem: ten z wbudowaną głowicą oraz kartridż, będący jedynie pojemnikiem dla oddzielnej głowicy drukującej. Kartridże bez głowicy są tańsze, a także dają możliwość tworzenia odrębnych sektorów dla oddzielnych kolorów. Co czyni dane urządzenie tańsze w eksploatacji, dzięki możliwości zaoszczędzenia poprzez wymianę jedynie brakującego koloru. Plusem takiego rozwiązania jest też to, że głowica drukująca, może być bardziej zaawansowana technologicznie i wykonana z lepszych materiałów. Nie trzeba jej wymieniać wraz z tuszami. Minusem kartridży bezgłowicowych jest to, że przy długim okresie nieużywania drukarki, tusz zasycha, zapychając dysze głowicy. Przyczynia się to koniecznością rozebrania i przeczyszczenia dysz, a czasem nawet oddania całej drukarki do naprawy. Drukarka w ramach konserwacji korzysta z pewnych ilości tuszu. Jeśli nasze urządzenie się uszkodzi w takiej sytuacji, koszt nowej głowicy będzie wyższy niż koszt kartridża. Podstawowym parametrem każdej drukarki jest jej rozdzielczość wyrażana w dpi. Jest to maksymalna ilość kropek na każdy cal kwadratowy, którą może nanieść drukarka. Na przykład rozdzielczość 600×600 dpi oznacza, że na cal kwadratowy drukarka może zmieścić po 600 punktów zarówno w pionie jak i poziomie. Teoretycznie im wyższą mamy rozdzielczość drukarki, tym wyrazistsze są wydruki. W praktyce okazuje się jednak, że nie można oceniać jakości wydruku, tylko na podstawie rozdzielczości. Obecnie producenci drukarek podają przy tym parametrze bardzo wysokie wskaźniki, które w teorii może osiągać drukarka, ale tylko dzięki programowemu polepszaniu jakości. Nie wiąże się to niestety z większą ilością tworzonych przez drukarkę kropek. Dla tekstów, dokumentów i prostej grafiki przyjmuje się zalecaną rozdzielczość 300 dpi. Jeśli natomiast chcemy wyższą jakość, możemy pokusić się o 600 dpi. Przykładowo, wspomniana drukarka Brother MFC-J430 teoretycznie zapewnia prędkość druku w czerni 35 stron na minutę. Sprzęt ten teoretycznie oferuje drukowanie kolorze na poziomie 27 stron na minutę. Maksymalna wielkość papieru, który urządzenie może zadrukowac to A4.

Skanowanie

Istotnych jest kilka parametrów skanera. Do najistotniejszych należą: dzienna wydajność skanowania, rozdzielczość (w dpi.) i kolor skanowania, prędkość, opcje duplex/simplex, funkcja ADF oraz Flatbet. Dzienna wydajność skanowania wyróżnia trzy grupy skanerów oraz określa największe, dopuszczone obciążenie konkretnego sprzętu. Aby poznać dokładną specyfikację danego modelu, warto zajrzeć na stronę producenta lub poszukać informacji na stronie sklepu oferującego konkretne urządzenie. Ogólnie jednak szacuje się, że skanery w urządzeniach wielofunkcyjnych, mogą skanować do 3000 stron dziennie. Istotną cechą jest też maksymalna rozdzielczość skanowania i kolor skanu. Te dwa parametry są bardzo ważne dla jakości cyfrowych obrazów uzyskiwanych w ten sposób. Skanować można w kolorze lub w odcieniach szarości. Szybkość skanowania podawana przez producentów jest zawsze wyznaczana jako osiągi przy rozdzielczości 200 dpi w odcieniach szarości. W przypadku kopiowania, rozdzielczość to 1200 x 1200 dpi. Natomiast prędkość kopiowania w czerni to 22 stron na minutę. Dla koloru jest to 20 stron na minutę.

Eksploatacja

Jeśli przy wyborze urządzenia priorytetem ma być oszczędność, to większość kupujących jeszcze przed wyborem konkretnego modelu decyduje się na stosowanie alternatywnych tuszów. Używanie ich, wiąże się z możliwością pogorszenia jakości wydruków lub może doprowadzić do uszkodzenia całego urządzenia. W rzeczywistości pogorszenie jakości druku zdarza się rzadko. A jeśli już się przytrafi to tylko nieznacznie. Decydując się na zakup urządzenia z zamiarem stosowania do niej zamienników, musimy się liczyć z tym, że wyłączamy z niego zakup najnowszych modeli. Zamienniki są dostępne na rynku dopiero jakiś czas po pojawieniu się na rynku danej drukarki. Dlatego nie będziemy mieli zamienników do niektórych modeli. Częściowo i temu można zapobiec. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie, w której głowica jest oddzielona od kartridża, możemy szukać tuszów alternatywnych, do starszych modeli, kompatybilnych z naszym lub wybrać zestawy do uzupełnienia kolorów. Jeżeli drukarka ma nam służyć do tworzenia wydruków czarnobiałych trzeba zwrócić uwagę na możliwość drukowania tylko z czarnego tuszu. Wiele tańszych urządzeń blokuje tę możliwość przez to zawsze musimy mieć tusze kolorowe i czarne w urządzeniu. A to równa się z dodatkowymi wydatkami. Sprzęt ten wymaga 19 W mocy. Urządzenie ma 18 cm wysokości i 40.4 cm szerokości.

Podsumowanie

Kupując urządzenie wielofunkcyjne, oprócz kosztów eksploatacji, należy dokładnie zapoznać się z zawartością zestawu. Często, zwłaszcza te szczególnie tanie urządzenia, nie mają w zestawie pojemników z tuszami. Wówczas do kosztu zakupu musimy doliczyć koszt tuszów. Równie często spotkamy się z kartridżami startowymi, które są dużo mniejszej pojemności i nie starczą na długo. Warto o tym pamiętać. Propozycja jaką jest Brother MFC-J430, to przykład prostego urządzenia za rozsądne pieniądze, które znajdzie miejsce w wielu biurach i domach.

Filmy

Filmy pochodzą z serwisu YouTube. Zostały stworzone przez różnych autorów z całego świata. Ich jakość jest dość zróżnicowana.

Opinie - 2 opinie

+ Dodaj opinie
LESZEK C - Wystawiona 2 lata temu
ŁATWA W INSTALACJI. dRUKOWANIE BEZ PROBLEMU. BARDZO ŁADNE WYDRUKI. NO I NAJWAŻNIEJSZE TANIE TUSZE ZAMIENNIKÓW.
Monika - Wystawiona 3 lata temu
Dobra jakość produktu