Elegancko wydany, obfitych rozmiarów album posiada kilkadziesiąt czarno-białych fotografii wyprodukowanych przez Budzińskiego w latach 1970––1980, z reguły w zimowej scenerii Bieszczad. Zdjęcia zostały podzielone na cztery grupy tematyczne, tak by przybliżyć czytelnikom zróżnicowane sytuacje z życia wilków. Są tu jednocześnie wyraźne, ostre ujęcia „portretowe", ukazujące ze szczegółami fizyczne piękno zwierząt, jak i rozmyte, nastrojowe pejzaże przedstawiające naturalne środowisko, w którym żyją.
Poszczególne części albumu są poprzeplatane literackimi wstawkami prof. Andrzeja Strumiłły, który jest jeszcze autorem wstępu do książki oraz wyrazistych, czarno-białych grafik. Tekst Strumiłły posiada wieloaspektowe rozważania na temat miejsca i funkcji wilka w kulturze.
„Wilk" z pewnością zainteresuje wszelkich, którzy chcieliby lepiej poznać tajemnice świata dzikiej przyrody i dowiedzieć się czegoś więcej o drapieżniku, którego obecność w naszych lasach wzbudza tyle kontrowersji wśród rolników, myśliwych, ekologów i środowisk naukowych. Jest nadzwyczajnym pomysłem na upominek, w dodatku dla obcokrajowców – wszystkie teksty zostały bowiem przetłumaczone na język angielski.