Menu

FujiFilm X-T3

Cechy produktu
 • Producent FujiFilm 
Opis
FUJIFILM X-T3 Pierwszy na świecie (*1) bezlusterkowy aparat APS-C z możliwością rejestrowania obrazu
4K/60P 10 bitów – by spełniać zapotrzebowania mistrzowskiego filmowania video

Kompleksowy upgrade wraz z zupełnie nową matrycą 26MP X-Trans CMOS 4 (*2)
i procesorem przetwarzania obrazu X-Processor 4
wspaniała jakość obrazu i rozbudowane możliwości śledzenia obiektów dzięki pokaźnemu usprawnieniu jakości działania AF oraz funkcji zdjęć seryjnych bez blokowania pola widzenia


Najnowszy model X-T3, inaugurując czwartą generację modeli wspomnianej serii, dysponuje całkiem nową matrycą obrazu X-Trans CMOS 4, a także procesorem obrazu X-Processor 4,.

świeże moduły

 • X-Trans CMOS 4: Jest to matryca APS-C z tylną iluminacją, która ma 4 razy więcej pikseli detekcji fazowej w kontraście do obecnych modeli (*3). Piksele te rozmieszczone są na całej powierzchni matrycy. Pomimo rozdzielczości 26 MP wyróżnia się ona wysokim współczynnikiem S/N (sygnału do szumu), a także niższą czułością podstawową wynoszącą ISO160. Granica działania autofocusa przy słabym oświetleniu została rozszerzona do poziomu -3EV, co umożliwia dokładne automatyczne ustawianie ostrości także w sytuacji słabo oświetlonych motywów, np. Scenerii w świetle samych świec.

 • X Processor 4: Ten moduł przetwarzania danych ma 4 procesory (CPU) zapewniając 3-krotny wzrost szybkości przetwarzania względem obecnych modeli (*3). Przyczynia się on nie tylko do poprawy precyzji i prędkości AF, lecz jest także pierwszym na świecie (*1) procesorem w aparacie bezlusterkowym z matrycą APS-C lub większą, który pozwolił na zaoferowanie filmowania z jakością 4K/60P 10bitów, co spełnia potrzeby osób profesjonalnie zajmujących się filmowaniem wideo. Użyty procesor może także natychmiast realizować złożone zadania przetwarzania obrazu, jak np. Użytkowanie unikalnych dla FUJIFILM opcji rodzaju "Color Chrome Effect" czy też "monochromatyczny obraz". Ta ostatnia opcja oferuje ciepłą czarną i chłodną białą tonację cyfrowego obrazu, a została opracowana w nawiązaniu do jednego ze sposobów odwzorowania monochromatycznych odbitek na materiałach światłoczułych opartych o halogenki srebra.

Aparat fotograficzny X-T3 mieści cały potencjał powyższych modułów czwartej generacji, gwarantując znaczną udoskonalenie jakości i sprawności działania.

 • Wysoka jakość obrazu: Najwyższy poziom rozdzielczości - 26.1MP - matrycy formatu APS-C. Nowa matryca na równi z wyższą liczbą pikseli też niższy poziom szumów w porównaniu z obecnymi modelami (*3).

 • pokaźne ulepszenie skuteczności działania AF: półtora raza szybsze przetwarzanie w porównaniu z obecnymi modelami (*3), gwarantujące szybsze i bardziej precyzyjne działanie AF. Pokaźne wzbogacanie możliwości AF powiązanego z detekcją twarzy / oka, dzięki wprowadzeniu 2.16M pikseli detekcji fazowej, które są rozmieszczone na całej powierzchni kadru.

 • duże udoskonalenie śledzenia ekspresowo poruszających się obiektów: fotografie seryjne bez utraty podglądu obrazu (*4) z szybkością do 30 kadrów/sek. Przy korzystaniu z płynnego Live View z odświeżaniem 60 klatek/sek.,posiadać na bieżąco podgląd fotografowanego motywu.

 • Jakość video dla profesjonalistów: Aparat zagwarantuje równocześnie obsługę 4K/60P 4:2:0 10bitów przy zapisie na karcie pamięci SD oraz sygnał wyjściowy poprzez HDMI z jakością 4K/60P 4:2:2 10bitów. Przystępny jest także tryb symulacji filmu światłoczułego "ETERNA," który zyskał popularność w aparacie X-H1.


*1 Wg stanu na 6 września 2018, adekwatnie do informacji FUJIFILM
*2 X-TransTM jest znakiem towarowym lub zarejestrowanym znakiem handlowym FUJIFILM Corporation. Matryca obrazu znamionuje się oryginalnym, nieregularnym układem filtra kolorów, co redukuje efekt „mory" i błędnych barw bez używania optycznego filtra dolno przepustowego.
*3 Porównanie z bieżącymi modelami "FUJIFILM X-T2" oraz "FUJIFILM X-H1"
*4 dostępne wyłącznie w sytuacji korzystania z elektronicznej migawki


Podstawowe cechy i funkcje

 1. zastosowanie czwartej generacji składników, nowej matrycy obrazu "X-Trans CMOS 4" i nowego procesora "X-Processor 4,", by uzyskiwać realnie najwyższą w historii serii rozdzielczość obrazu, najdoskonalsze odwzorowanie kolorów i najszybsze przetwarzanie
  • Aparat X-T3 dysponuje czwartą już generacją matrycy formatu APS-C wykorzystaną w serii X. Jest to od podstaw opracowana matryca "X-Trans CMOS 4" (26.1MP, bez filtra dolnoprzepustowego). Wykorzystuje niepowtarzalny układ filtra barw – standardowy dla matryc X-Trans CMOS – aby kontrolować efekt mory i nieprawidłowych kolorów. Na dodatek matryca, po raz pierwszy, ma strukturę uwzględniającą tylną iluminację, co polepsza rozdzielczość obrazu nie wpływając negatywnie na współczynnik sygnał-szum (S/N). Należy także wspomnieć, iż czułość ISO160, przystępna poprzednio wyłącznie w zwiększonym zakresie czułości ISO, jest obecnie przystępna w normalnym zakresie ISO. Jest to pomocne przy fotografowaniu w jasnych plenerach lub gdy chce się uzyskać ciekawy efekt bokeh przy osiągalnie pokaźnym otworze przesłony.

  • Aparat X-T3 został wyekwipowany w nowy procesor obrazu "X-Processor 4", dzięki któremu do trybów symulacji filmu światłoczułego dodano opcję "monochromatycznej regulacji". Jest ona oparta na własnej technologii FUJIFILM i pozwala na uzyskiwanie najróżniejszej ekspresji kolorystycznej. Ciepła czerń i zimna biel konwencjonalnie były uzyskiwane przez wybór określonych papierów fotograficznych i wywoływaczy, a aktualnie pojawia się możliwość wiernego cyfrowego odwzorowania najróżniejszych środków monochromatycznej ekspresji. Funkcja jest dostępna w typowym trybie "Monochromatycznym", jak jeszcze w trybie "ACROS", który gwarantuje bardziej płynne przejścia w półtonach, głęboką czerń i efektowne odwzorowanie faktury powierzchni.

  • Efekt "Color Chrome" był dotąd przystępny wyłącznie w przeciętnieformatowym aparacie cyfrowym FUJIFILM’ "GFX50S," a aktualnie po raz pierwszy w modelu X-T3 trafia do serii X. Efekt zapewnia głębszą kolorystykę i bogatszą gradację odcieni w sytuacji obiektów o wysoko nasyconych kolorch, np. Znajdujących się w cieniu kwiatów o żywej kolorystyce, motywu, który z zasady trudno właściwie odwzorować na zdjęciu. Szybki i efektywny procesor X-Processor 4 powoduje, że efekt może być z powodzeniem stosowany jednocześnie do pojedynczych, jak i seryjnych fotografii.

 2. wykorzystanie nowych układów i udoskonalonych algorytmów znacznie poprawiło sprawność działania AF w słabym oświetlaniu, a także w trakcie śledzenia poruszających się obiektów
  • Matryca X-Trans CMOS 4 zawiera 2.16 miliona pikseli detekcji fazowej, czyli ponad 4 razy więcej w porównaniu z obecnymi modelami (*3). Dodatkowo, obszar detekcji fazowej obejmuje teraz niemal cały kadr (około 100%). Szybki i dokładny AF oparty na detekcji fazowej może być z powodzeniem wykorzystywany, choćby gdy główny motyw jest poza centrum kadru. Granica działania AF opartego na detekcji fazowej w słabym oświetleniu została przesunięta o około dwa kroki z -1EV do -3EV, co zezwala na dokładne ustawianie ostrości dla słabo oświetlonych scen, np. Zdjęć nocnych czy miejsc oświetlanych wyłącznie świecami. Dodatkowo, wysoka szybkość działania procesora X-Processor 4 i poprawione algorytmy detekcji fazowej oznaczają, że aparat koryguje ostrość (AF) i pomiar ekspozycji AE) 1.5-raza częściej niżeli obecne modele (*3), co zapewnia staranne ustawianie ostrości choćby przy fotografowaniu motywów sportowych, a także błyskawicznie i nieregularnie poruszających się obiektów.

  • Względem obecnych modeli (*3) podwoiła się wydajność działania AF z detekcją twarzy w trakcie fotografowania poruszających się postaci. AF z detekcją oka działa także w trybie AF-C, precyzyjnie utrzymując ostrość także przy zdjęciach portretowych osób znajdujących się w ruchu. Aparat X-T3 precyzyjnie ustawia ostrość przy fotografowaniu postaci en face i z profilu, nawet w sytuacjach, w których dotychczasowe systemy AF napotykały na obfite trudności. AF z detekcją twarzy i oczu jest także przystępne w trakcie rejestracji obrazu wideo co ułatwia filmowanie postaci.

 3. lepsze działanie wizjera upraszczające śledzenie poruszających się obiektów
  • Aparat X-T3 pozostał zaopatrzony w wysokiej rozdzielczości elektroniczny wizjer składający się z 3.69-miliona punktów i zapewniający rozszerzenie 0.75x. Czas opóźnienia w działaniu wyświetlacza wynosi zaledwie 0.005 sekundy, co przy częstotliwości odświeżania na poziomie 100 klatek/sek. Zagwarantuje płynne wyświetlanie ruchu i pozwala na dokładne zidentyfikowanie ruchu obiektów i punktów ostrości. W przeciwieństwie do obecnych modeli (*3) zdjęcia seryjne wykonywane z prędkością 11 kadrów/sek. I mechaniczną migawką nie wymagają już użytkowania opcjonalnego uchwytu zasilającego, dzięki czemu prędkie serie zdjęć można wykonywać sprzętem o niezwyklej mniejszej wadze.

  • Nowy tryb "Sportowego wizjera" upraszcza fotografowanie poruszających się obiektów. Tryb przedstawia na ekranie LCD/w wizjerze oznaczony obszar obejmujący około 16.6M (centralny obszar zwiększony 1.25x) i na zdjęcie trafia ten fragment kadru. W szczególności jest to zastosowaneczne przy zdjęciach sportowych i fotografii przyrody, gdyż można sprawdzać ruch obiektu poza kadrem i korzystać z krótszego głównie czasu zanikania obrazu.

  • większa prędkość odczytu danych z matrycy i wysoka prędkość przetwarzania umożliwiają korzystanie ze śledzącego AF/AE bez zaniku obrazu przy zdjęciach seryjnych(*4) wykonywanych z prędkością do 30 kadrów/sek. W trybie 16.6M (centralny obszar rozszerzony 1.25x) z płynnym obrazem Live View (60 klatek/sek.) umożliwiającym weryfikację fotografowanego motywu. Zniekształcenia obrazu typowe dla elektronicznej migawki (liniowy odczyt informacji z matrycy) zostały zredukowane o połowę w stosunku do obecnych modeli (*3).

  • Aby nigdy nie przeoczyć kluczowego momentu, aparat X-T3 dysponuje nową funkcją "Wstępnego zdjęcia" (*4). Gdy zostanie ona uaktywniona, aparat zaczyna fotografowanie po wciśnięciu do połowy spustu migawki. Dzięki temu nigdy nie przeoczysz szansy na najciekawsze ujęcie, co dotąd nieraz miało miejsce ze względu na opóźnienie pomiędzy pełnym wciśnięciem spustu migawki, a faktycznym wykonaniem zdjęcia.

 4. Design / walory obsługi i możliwości rozbudowy
  • Aparat X-T3 odziedziczył swój design po lubianym modelu X-T2. Zachowano pozycję pokręteł na górnym panelu, centralnie umieszczony wizjer nadający swoisty fason całej konstrukcji i zapewniający jej stabilność oraz świetny profil uchwytu usprawniający wygodne trzymanie sprzętu. Metaliczna linia kolorystyczna jest standardem. Ma ona bardziej klasyczną tonację w porównaniu z opcją grafitowo-srebrną, jaką udostępniono w formie limitowanej edycji poprzedniego modelu. Styl nowego aparatu nawiązuje do tradycyjnych aparatów fotograficznych na filmy światłoczułe, a równocześnie eksponuje się poręcznymi rozwiązaniami, które niewątpliwie będą znakomicie spisywać się przez dużo lat.

  • Wsłuchując się w głosy użytkowników - udoskonalona obsługa i możliwości rozbudowy

  • Poszczególne obszary wprowadzonych udoskonaleń

   • Regulacja dioptrii elektronicznego wizjera (EVF) ma możliwość blokady. Można wyciągnąć i obrócić pokrętło regulacji dioptrii blokując je w ten sposób, by uniknąć przypadkowej zmiany ustawienia podczas noszenia aparatu.

   • Aparat X-T3 wykorzystuje wyświetlacz dotykowy o wysokim kontraście, szerszym kącie prawidłowego widzenia ulepszonych walorach obsługi w porównaniu z wcześniejszymi modelami. Wykorzystany ekran gwarantuje instynktowną obsługę.

   • Model X-T3 odziedziczył także rozwiązania po aparacie X-H1. Mowa o obszernych pokrętłach na górnym panelu i przyciskach na tylnym panelu i komfortowej obsłudze przedniego i tylnego pokrętła, które reagują na zmianę ustawienia specyficznym kliknięciem.

   • W korpusie aparatu wprowadzono złącze słuchawkowe, co zezwala na bezpośrednie podłączanie akcesoriów wykorzystywanych podczas filmowania, np. Mikrofonu czy maszyn HDMI.

   • Można zdejmować zakrywkę zjednoczy, co daje ulepszony dostęp do podłączania, kabli HDMI, mikrofonu czy słuchawek. Nie przeszkadza ona także, gdy instaluje się uzupełniające akcesoria do obsługi filmowania.

   • Złącze USB jest zgodne ze specyfikacją USB typ-C (USB3.1 Gen1). Istnieje możliwość podłączenia baterii Anker (*5), co widocznie powiększa maksymalną liczbę fotografii jaką można wykonać i nad wyraz wydłuża czas filmowania.

 5. Wzbogacone możliwości filmowania wideo
  • Wprowadzany model to pierwszy na świecie (*1) bezlusterkowy cyfrowy aparat fotograficzny, który gwarantuje wewnętrzne nagrywanie na kartę SD z jakością 4K/60P 4:2:0 10 bitów. Jest to także pierwszy aparat tej klasy (*2) dysponujący matrycą formatu co najmniej APS-C, który zapewnia emisję sygnału 4K/60P 4:2:2 10 bitów poprzez wyjście HDMI. Obsługiwane formaty video obejmują powszechnie stosowany kanon H.264/MPEG-4 AVC, jak także gwarantujący wyższą kompresje informacji tryb H.265/HEVC. Pozwala to na korzystanie z wysokiej przepływności 200Mbps podczas nagrywania 4K/60P 4:2:0 10 bitów, jak również na jednoczesną emisję sygnału przez wyjście HDMI w trakcie nagrywania. Udostępnione opcje kompresji video to ALL-Intra (*6) i Long GOP. W sytuacji korzystania z opcji ALL-Intra, materiał wideo jest rejestrowany przy 400Mbps (*7).

   szybkość odczytu z matrycy obrazu jest niemal 50% większa w porównaniu z obecnymi modelami (*3), co zezwala na prędki, 17msek., odczyt przy filmowaniu 4K/60P. Dystorsja związana z elektroniczną migawką (liniowy odczyt z matrycy obrazu) jest w wyraźnym stopniu redukowana, by zapewnić płynne odtwarzanie momentalnie poruszających się obiektów. Obsługa poprzez aparat 10 bitowej głębi koloru powiększa 64-krotnie liczba danych o kolorze w stosunku do zapisu 8-bitowego. Gdy dodamy do tego 400% (około 12 kroków) zakres aktywny, mamy pewność iż motywy bogate w przeróżne gradacje odcieni, jak np. Zachód słońca, zostaną wiernie oddane na filmowym obrazie.

  • Wprowadzenie całkiem nowego procesu redukcji szumów i nowej funkcji "międzyklatkowej redukcji szumów trybu 4K" przyczynia się do redukcji szumów odpowiadającej powiększeniu przysłony o dwa pełne kroki. Nowy proces redukcji szumów lepiej identyfikuje komponenty stanowiące szum, zakłócenie obrazu co wpływa na ulepszenie procesu odszumiania. Funkcja 4K "międzyklatkowej redukcji szumów trybu 4K" (*7) wykorzystuje informacje różnicujące dwie sąsiadujące ze sobą klatki filmu, by w oparciu o nie redukować szum. Dodatkowo, nieznaczna czułość dla rejestrowania materiału filmowego F-Log i DR400% pozostała obniżona z obecnego poziomu ISO800 (*3) do wartości ISO640, co wychodzi naprzeciw potrzebom filmowców.

  • W uzupełnieniu do wspomnianych powyżej funkcji, aparat X-T3 będzie, po aktualizacji firmware’u planowanej na koniec 2018 roku, obsługiwać rejestrowanie obrazu wideo w formacie Hybrid Log Gamma (HLG), czyli w jednym z formatów zdefiniowanych przez międzynarodowy standard ITU-R BT.2100. W odpowiedzi na glosy płynące od użytkowników, aktualizacja firmware’u ma także zapewnić, iż aparat X-T3 będzie mógł jednocześnie wytwarzać materiał filmowy z trybem symulacji filmu światłoczułego i z F-Log.

*5 Anker jest znakiem towarowym albo zarejestrowanym znakiem towarowym Anker Innovations Limited bądź powiązanych z nim firm.
*6 dostępne dla 4K/29.97P, 25P, 24P, 23.98P, i FHD/59.94P, 50P, 29.97P, 25P, 24P, 23.98P gdy wybrane jest H.265/HEVC. Nie jest kompatybilne z H.264
*7 dostępne przy 4K/29.97P, 25P, 24P lub 23.98P. Aby mógł być realizowany zapis z przepływnością 400Mbps, wymagane jest użycie karty SD z klasą prędkości video V60 lub wyższą

*10 Listę kompatybilnych kart pamięci SD można sprawdzić na stronach internetowych Fujifilm (http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/compatibility/card/x/ ).
*11 Przybliżona ilość fotografii jaką można wykonać przy całkowicie naładowanej baterii – wg standardu organizacji CIPA.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.