innowacyjne instalacje wymagają inwestycji, które jednak w przypadku hoteli zwracają się szybko, a w dodatku pomagają przyciągnąć gości dzięki zachowaniu „starych" cen. Własna mikroelektrownia (panele PV, turbiny wiatrowe, magazyny energii) zwraca się w ciągu kilku lat – najszybciej przy wysokim całorocznym zużyciu energii. Postawienie na odnawialne źródła energii i autarkię (samowystarczalność energetyczną) jest działaniem przyszłościowym, ponieważ regulacje prawne ewoluują w kierunku promocji pomp ciepła do ogrzewania i zużywania tworzonej energii własnej na miejscu lub jej magazynowania (bezpośrednio albo w formie ciepła). Nowelizowana dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej wymusi wdrażanie standardu budynków bezemisyjnych.
Woda pitna w ciągu najbliższych dziesięcioleci może być coraz trudniej dostępna, dlatego warto, istotnie w przypadku hoteli czyniących ze zrównoważenia środowiskowego swoją wizytówkę, odzyskiwać odpływ z przyborów sanitarnych czy wykorzystywać deszczówkę, pamiętając o dokładnym opomiarowaniu instalacji – takie podejście pozwala nie tylko oszczędzać wodę, lecz też obniżać koszty odprowadzania ścieków. Rozwiązania energo- i wodooszczędne pozwalają także eksploatować rozwiązania wytwarzające przewagę konkurencyjną (takie jak basen, strefa spa i wellness) w sposób rozsądny kosztowo.
Z myślą o wyzwaniach, jakie stoją przed wszystkimi osobami zaangażowanymi w budowę i wyposażenie obiektów hotelowych, powstał niniejszy poradnik. Liczę, iż zawarte w nim wskazówki i inspiracje uwzględniające najnowszą wiedzę technologiczną, stan prawny i prognozy rynkowe pomogą podejmować mądre i przyszłościowe decyzje.
Spis treści
Od redakcji / 3
Ogrzewanie i chłodzenie innowacyjnych budynków hotelowych / 4
Hydroizolacja basenów zewnętrznych Hotelu Gołębiewski w Pobierowie / 14
Jakość powietrza wewnętrznego w hotelu / 16
Rozwiązania IoT dla hoteli / 20
Zasilanie postępowych hoteli w energię elektryczną – wybrane zagadnienia / 22
Instalacje elektryczne i sterownicze w hotelach i pensjonatach – bezpiecznie i momentalnie / 30
Wprowadzenie do bezpieczeństwa pożarowego w hotelach – podstawy prawne / 32
Ochrona przeciwpożarowa stropów nad garażami i piwnicami / 36
Infrastruktura hotelowa – korzyści z automatyki / 38
Stałe urządzenia gaśnicze na mgłę wodną dla hoteli / 41
Gospodarowanie wodą w hotelu – wybrane zagadnienia / 46
Łazienka hotelowa – komfort, oraz oszczędność wody dzięki instalacjom / 56
Delabie – ogólnodostępna przestrzeń sanitarna na miarę pragnień / 64
Łazienki bez barier w istniejących budynkach – to możliwe! / 66
Instalacje a cisza w hotelach / 68