Ze względu na pełnioną rolę i osiągalne zagrożenia stan obiektów mostowych powinien być systematycznie sprawdzany. Najnowocześniejszym narzędziem umożliwiającym ocenę ich odpowiedzi na zróżnicowanego typu obciążenia i oddziaływania, w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji jest monitoring sensoryczny.
Pod pojęciem monitoringu sensorycznego należy rozumieć cykl systemowej identyfikacji niekorzystnych procesów fizycznych i ewentualnie również chemicznych, które mogą zachodzić w obiektach mostowych, przy pomocy elektronicznego systemu kontrolno-pomiarowego składającego się z: czujników, urządzeń pomiarowych, układów transmisji danych, jednostek rejestrujących, przetwarzających i udostępniających dane o obiekcie i warunkach jego eksploatacji w czasie rzeczywistym.
Monografia jest próbą plastikowego przedstawienia kluczowych – zarówno teoretycznych, jak i technologicznych – aspektów monitoringu sensorycznego obiektów mostowych. Pomimo pokaźnej złożoności i rozległości tego multidyscyplinarnego zagadnienia, autor – na podstawie przystępnej wiedzy naukowo-technologicznej, wieloletnich badań własnych oraz doświadczeń wynikających z udziału w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych w zakresie diagnostyki i oceny kondycji obiektów mostowych – podjął próbę nie tylko uściślenia, ujednolicenia, sklasyfikowania i omówienia wiedzy dziedzinowej związanej z monitoringiem sensorycznym obiektów mostowych, ale także stworzenia kompleksowej metodyki monitorowania zachowania się tego rodzaju obiektów i implementacji zaproponowanych procedur.