Nie masz Polski bez morza i Pomorza – te sławne słowa prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego, zawarte w przemówieniu z 31 lipca 1932 roku, miały przekonać Polaków o ważnej roli tego regionu w dziejach Polski i jego znaczenia w przyszłości. „Straż nad Bałtykiem" powierzono obszerniejszym miastom i mniejszym ośrodkom. Szczególnie zostały wyszczególnione: Toruń – jako stolica Pomorza, Gdynia – jako prężnie rozwijający się port morski, Bydgoszcz – jako najważniejszy ośrodek przemysłowo-gospodarczy, Inowrocław i Ciechocinek – jako dwa kurorty oraz Włocławek – stolica Kujaw.
Reprint Monografii obszernego Pomorza i Gdyni, która ukazała się z okazji 20 rocznicy powrotu Pomorza do Macierzy, ukazuje ten region w szerokiej perspektywie. O idealnej przeszłości Pomorza świadczą wydarzenia historyczne, bogactwo zabytków i osiągnięcia kultury ludowej. Teraźniejszość widoczna jest w dokonaniach w dziedzinie rozwoju przemysłu, szkolnictwa i kultury. Uwagę zwracają także zagadnienia związane z rolnictwem i turystyką.
pokaźny zakres tematyczny opracowania oraz liczne ilustracje (ponad 250) miały dowodzić wyjątkowości i ładności tego obszaru tak pod względem historycznym, jak i gospodarczym i kulturalnym. Ideę tę udało się licznemu gronu Autorów wcielić w życie.