Menu

Poznań (opr. twarda)

Cechy produktu
  • ISBN 9788375069822 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Czapliński Konrad Kazimierz 
  • Wydawnictwo Zysk i S-ka 
  • Ilość stron 248 
  • Rok wydania 2013 
Opis
Wszystko, co po sobie pozostawiamy w sferze materialnej, jest żywym źródłem historycznym, z którego czerpiemy różne informacje na temat przeszłości. Moja prezentacja Poznania skupia się na tych aspektach historii miasta, które godne są wyróżnienia i stałego miejsca w naszej pamięci; szersze jego przedstawienie ogranicza objętość tego albumu.
Zwiedzając Poznań, odnosimy wrażenie, że zastygła w jego murach historia, która zaczęła się tu setki lat temu i odciska swoje piętno na dniu dzisiejszym. Spacerując po Starym Mieście, widzimy kościoły, zamki, pałace, fontanny, kamienice, fabryki, cmentarze, lecz także perfekcyjne nowe budowle. Podziwiamy dzieła sztuki i rzemiosła przechowywane w muzeach.
Poznań to pograniczne miasto, które wielokrotnie zmieniało swoje funkcje; zmieniali się też jego mieszkańcy. Od potężnego grodu państwa Piastów i intelektualnej stolicy Polski, przez wzloty i upadki, aż do głównego ośrodka Prus Południowych. Od duchownych z Zachodu (z biskupem Jordanem), po Niemców, Włochów, Holendrów, Żydów i innych, którzy tu znaleźli swój dom, swoją małą ojczyznę. Zatem dziedzictwo kultury materialnej jest nierozerwalnie związane z wartościami duchowymi, które przechodziły z pokolenia na pokolenie, w formie obyczajów, zachowań, języka, nazw, zjawisk kulturowych i społecznych.
Tak powstawał obecny Poznań. Warto dać się ponieść fantazji i oczami wyobraźni zobaczyć biskupa Jordana
w podziemiach Katedry, w Złotej Kaplicy - pierwszych władców Polski, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a na Wzgórzu Zamkowym - króla Przemysła II z orłem w koronie na piersi. Jana Baptystę di Quadro - mecenasa sztuki króla Stasia, Karola Marcinkowskiego, Edwarda Raczyńskiego i wielu, wielu nieprzeciętnych obywateli owego atrakcyjnego miasta.
Prezentowany album to właśnie wynik spotkania z tymi, którzy na przestrzeni ponad tysiąca lat generujeli Poznań. Z satysfakcją będę wspominał współpracę ze wszystkimi, którzy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli, i mam nadzieję, iż ten album stanie się naszą wspólną radością.
Konrad Kazimierz Czapliński

Album o Poznaniu posiada teksty w trzech wersjach językowych - polskiej, angielskiej i niemieckiej.
Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.