Głównym celem monografii jest prezentacja najważniejszych zagadnień fizyki grzejnej budowli, a także wymogów w zakresie ochrony grzewczej budynków z uwzględnieniem standardów budownictwa niskoenergetycznego, pasywnego i jednostajnego.
Podjęto próbę usystematyzowania obowiązujących przepisów prawnych i metod obliczeniowych z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi numerycznych (komputerowych). Zamieszczone przykłady i analizy w zakresie kształtowania układów materiałowych przegród zewnętrznych i ich dopasuje z uwzględnieniem wymagań grzewczo-wilgotnościowych i standardów budownictwa niskoenergetycznego są skutkiem prowadzonych badań własnych autora na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej im. J. I J. Śniadeckich w Bydgoszczy.
Główne zagadnienia naukowe i funkcjonalne prezentowane w pracy to w głównej mierze:
- projektowanie cieplne przegród zewnętrznych,
- określanie parametrów fizykalnych zespoli budowlanych (mostków grzewczych) przy pomocy programów komputerowych,
- sposoby (metody) uwzględniania mostków cieplnych w stratach ciepła poprzez przegrody zewnętrzne, a także sprawdzenie możliwości występowania kondensacji powierzchniowej (ryzyka rozwoju pleśni na wewnętrznej powierzchni przegrody),
- procedury projektowe budynków z uwzględnieniem wymagań budownictwa zrównoważonego,
- sugestia zmian w przepisach prawnych i metodach obliczeniowych w zakresie oceny jakości cieplno-wilgotnościowej komponentów pokrywy budynków energooszczędnych.
Warto zaznaczyć, iż przykłady prezentowane w pracy nie wyczerpują wszystkich rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych przegród zewnętrznych i ich scali. Przedstawione procedury pozwalają ale na przeprowadzenie obliczeń innych konstrukcji przegród, z uwzględnieniem wykorzystania tworzyw budowlanych o korzystniejszych niżeli przyjęte w obliczeniach wartościach parametrów fizycznych, deklarowanych przez producentów poszczególnych wyrobów.
Książka skierowana jest przede wszystkim do projektantów, wykonawców i użytkowników budynków, a także do studentów kierunków technologicznych, takich jak architektura, budownictwo czy inżynieria środowiska i słuchaczy Studiów Podyplomowych w zakresie opracowywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, a także audytów energetycznych.
Spis treści
Wprowadzenie
1. Analiza przepisów prawnych regulujących wymogi w aspekcie fizyki grzejnej budowli
2. Cechy cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych
3. Projektowanie ścian zewnętrznych w aspekcie wymagań grzejnych
4. Projektowanie zewnętrznych przegród przeźroczystych w aspekcie wymagań cieplnych
5. Projektowanie dachów i stropodachów w aspekcie wymagań grzejnych
6. Projektowanie przegród stykających się z gruntem w aspekcie wymagań cieplnych
7. Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie grzewczo-wilgotnościowym
8. Całkowite przenikanie ciepła przez części pokrywy budynku
9. Projektowanie budynków w aspekcie wymagań budownictwa stabilnego
10. Podsumowanie i wnioski
Załączniki
1. Katalog mostków cieplnych