Menu

w tym niezwykłym czasie. początki transformacji... (opr. broszurowa)

Cechy produktu
  • ISBN 9788363354381 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Bogdan Klukowski|Marek Tobera 
  • Wydawnictwo Sedno 
  • Ilość stron 286 
  • Rok wydania 2013 
Opis

Książka W tym niezwykłym czasie. Początki transformacji polskiego rynku książki (1989-1995) demonstruje wydarzenia i problemy tego rynku w początkowych latach transformacji. Na podstawie obszernej kwerendy archiwalnej (pierwszy raz wykorzystano w takim zakresie w pracy naukowej archiwum Polskiej Izby Książki), niepublikowanych opracowań i literatury przedmiotu, w tym prasy branżowej, a także doświadczeń wynikających z obserwacji uczestniczącej - obaj autorzy brali czynny udział w życiu wydawniczym tego czasu - została przedstawiona bogata panorama zdarzeń dotyczących wydawnictw, dystrybucji - hurtu i księgarstwa, prasy branżowej, a także organizacji zrzeszających podmioty aktywne w sektorze wydawniczym.

Autorzy analizują ponadto podstawowe wyzwania prawno-biznesowe wynikające z dynamiki zmian ustrojowo-kulturowych, jakie dokonywały się w Polsce. Odwołują się jednocześnie do danych statystycznych (zebranych w kilku tabelach), jak i do dyskusji, które toczono na scenie wydawniczej.

Rozważane są zagadnienia,,masy upadłościowej" po epoce minionej, najważniejsze problemy doby przełomu politycznego i gospodarczego, żywiołowy, ale i twórczy chaos rodzącego się rynku, specyficzne szanse i niebezpieczne pułapki.

Zaprezentowano m.in. Początki działalności Polskiej Izby Książki, negocjacje w sprawie stawki podatku VAT na sprzedaż książek, pierwsze inwestycje w Polsce zagranicznych potentatów. W tle wskazano najważniejsze sprawy zachodzące w sferze książkowej krajów dawnego bloku sowieckiego.

Dużo uwagi autorzy poświęcili upadkowi Składnicy Księgarskiej i problemom sprzedaży książek w sieci księgarń, ciekawie została pokazana samoorganizacja branży wydawniczej, sukcesy i porażki w działaniach poszczególnych organizacji na rzecz różnych segmentów instytucjonalnego środowiska książki.

Pokazane zostały ponadto sylwetki osób najbardziej aktywnych w działaniach na rzecz branży i z reguły zabierających publicznie głos: wydawców, hurtowników, księgarzy, dziennikarzy piszących o książkach i ich autorach (nie zabrakło odniesień do twórców, których dzieła były wydawane i sprzedawane w największych nakładach i stawały się medialnymi wydarzeniami w tym czasie).

bardzo narracja dotyczy zagadnień ujętych w cezurze czasowej zawartej w tytule, lecz autorzy odwołują się także do spraw sprzed 1989 r., jak i po 1995 r., tam gdzie usprawnia to zrozumienie przedstawionych zjawisk i problemów.

Reprodukowane dokumenty i fotografie uzupełniają tekst dzieła i przybliżają klimat minionego czasu. Książka powinna zaspokoić jednocześnie oczekiwania czytelników zawodowo zajmujących się szeroko rozumianą branżą wydawniczą, jak i zaciekawić osoby czytające książki -daje specyficzną okazję zajrzenia do,,kuchni" wydawniczego świata w jednym z najciekawszych okresów jego najnowszej historii.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.