Menu

Kieślowski. od bez końca do końca (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380325289 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Krzysztof Piesiewicz|Mikołaj Jazdon 
  • Wydawnictwo Wielka Litera 
  • Ilość stron 320 
  • Rok wydania 2021 

Opis

Książka, która wyrosła z niedosytu. Jej bohaterowie to jeden z najwybitniejszych, rozpoznawalnych na całym świecie polskich reżyserów filmowych – Krzysztof Kieślowski – i jego przyjaciel, najbliższy współpracownik, a także autor scenariuszy do najgłośniejszych filmów – adwokat Krzysztof Piesiewicz.

Już ich pierwsze spotkanie nosi znamiona legendy – zostało zaaranżowane przez wybitną polską reportażystkę Hannę Krall. Spotkanie twórców okazało się bezprecedensowe dla każdego z nich – dzięki niemu kino Kieślowskiego obrało nowy kierunek, a Piesiewicz obok czynnego trwania na urzędzie adwokata stał się wybitnym scenarzystą filmowym.

W rozmowie z Mikołajem Jazdonem Piesiewicz przybliża prywatną sylwetkę reżysera i ujawnia szczegółowe okoliczności powstania scenariuszy jego najwybitniejszych filmów. Opowiada o przyjacielu przez pryzmat jego filmowej biografii i wspólnych prac nad scenariuszami.

Kreśli rozległe społeczne tło, przywołuje polityczne i historyczne konteksty interpretacyjne, tłumaczy, co i jak wpłynęło na ostateczny filmowy kształt Dekalogu i innych filmowych arcydzieł, które do dziś okazują się w swojej wymowie uniwersalne i aktualne dla widzów na całym świecie.

Relacja Krzysztofa Piesiewicza to jeszcze fascynująca historia wzajemnego przenikania się opresyjnej rzeczywistości stanu wojennego, artystycznej warstwy fabularnej i oryginalnych momentów pracy w zawodzie adwokata, którą mecenas traktował jak misję i źródło inspiracji scenariuszowych równocześnie.

Mówi na dodatek o filmach, które w planach miał reżyser i o tych, na które pomysły zostały utrącone w zarodku poprzez cenzurę. Tłumaczy warstwę symboliczną, rozbiera filmy na poszczególne sceny i ujęcia, koryguje wypaczenia interpretacyjne.

Jest to też dyskusja o wartościach, etyce, meandrach historii i o tym, jak kinowy scenariusz potrafi niespodziewanie zrealizować się w rzeczywistości. To także bezcenna opowieść o unikalnej przyjaźni artystów o skrajnej wrażliwości, których zbliżyły do siebie pozorny przypadek i niełatwa historia.

niepowtarzalna, intymna i niezwykle ważna rozmowa, która będzie skarbnicą wiedzy dla filmowców, scenarzystów, sympatyków kina Krzysztofa Kieślowskiego i dla wszelkich, którzy wysoko cenią sobie dwa słowa: „nie wiem", a pytania każdego dnia mnożą – bez końca.

Książka gromadzi w dodatku zdjęcia pochodzące z prywatnych archiwów i planów filmowych.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.