W publikacji w sposób szczegółowy i kompleksowy zaprezentowano problematykę szeroko pojętego obrotu nieruchomościami i korzystania z nich jednocześnie w stosunkach gospodarczych, jak i rodzinnych. Poszczególne zagadnienia omówiono z punktu widzenia prawa cywilnego, administracyjnego i podatkowego.
W książce zawarto na dodatek szczegółową analizę, na gruncie prawa prywatnego i daninowego, wszystkich instytucji z zakresu prawa rzeczowego i obligacyjnego dotyczących nieruchomości. W tomie drugim przedstawiono zagadnienia dotyczące m.in.: nieruchomości w umowach obciążających, opodatkowania podatkiem od towarów i usług ustanowienia odpłatnego używania, timeshare, odpłatnej służebności oraz służebności drogi koniecznej, skutków podatkowych obciążenia nieruchomości w podatkach lokalnych, umów o korzystanie z nieruchomości - umów najmu, dzierżawy, użyczenia, leasingu, fakturowania usług najmu, obowiązków ewidencjonowania, kas rejestrujących i deklaracji, bezczynszowego korzystania z gruntu rolnego, obowiązków ewidencjonowania sprzedaży usług najmu przy zastosowaniu kas rejestrujących, skutków podatkowych umów o korzystanie z nieruchomości, refakturowania usług dodatkowych przy umowie leasingu nieruchomości, czynności dotyczących spadku w podatku od nieruchomości, podatku rolnym i leśnym, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, bezumownego korzystania z nieruchomości.
Adresaci: Publikacja przeznaczona jest dla praktyków: sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, urzędników i zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami. "Recenzowana praca jest dziełem oryginalnym i nieszablonowym na polskim rynku wydawnictw prawniczych.
Dotyczy wielce niełatwych relacji pomiędzy szczegółowymi przepisami ustaw podatkowych dotyczącymi opodatkowania nieruchomości a z zasady prawem cywilnym. Autorzy książki objaśniając nieprzystępne, a także wielorakie podatkowe aspekty opodatkowania nieruchomości, w szerokim zakresie skorzystali z bogatego i inspirującego orzecznictwa polskich, a także europejskich sądów, a także uwzględnili dotychczasowe poglądy piśmiennictwa polskiego".
Prof. Dr hab. Jerzy niewielkiecki "Wywody naukowe Autorów pracy są na niezwykle wysokim poziomie i charakteryzują się prekursorskim spojrzeniem na rozstrzygane w dziele zagadnienia prawne. W opracowaniu nie brak także krytycznych analiz niektórych istniejących rozwiązań prawnych de lege lata, zawarto w nim także szereg ciekawych postulatów de lege ferenda.
Zachowanie zasady ścisłego powiązania rozwiązań cywilnoprawnych i administracyjnoprawnych z ich konsekwencjami podatkowymi czyni pracę dziełem kompleksowym, dającym pełen obraz normatywny prezentujenych instytucji i konstrukcji prawnych.
Autorom udało się osiągnąć kompatybilność w prezentujeniu poszczególnych instytucji z różnych dziedzin prawa, co skutkuje wynikiem synergii naukowej całego dzieła. Dzięki wielostopniowej systematyce i logicznemu podziałowi materii praca jest wyjątkowo przejrzysta, pomimo obszernej pojemności".
Prof. Dr hab.