Blat kuchenny – z laminatu, drewna czy kompozytu?

Kuchenne balaty to miejsca, które powinny charakteryzować się ogromną wytrzymałością. Nie mogą być im straszne uderzenia, rozcięcia, plamy czy docierająca do nich wilgoć. Dobrze dobrany blat kuchenny będzie służyć przez lata. Najczęściej takie blaty wykonywane są z trzech materiałów. Każdy z nich opisaliśmy, abyś bez problemu wybrał idealny blat kuchenny dla siebie.

Blaty kuchenne z kompozytu

Kompozyt to specjalna mieszanka naturalnych materiałów. Łączy się ją z różnymi pigmentami i akrylem. Taki skład zapewnia niezwykłą wytrzymałość i ciekawy wygląd. Blaty kuchenne z kompozytu są odporne zarówno na wilgoć, uderzenia, przecieranie, zarysowania, jak i działanie środków chemicznych czy promieni słonecznych. Kompozyt to mieszanka, która daje blaty dobrze wyglądające, nowoczesne i bardzo łatwe w pielęgnacji. Taki blat posiada wiele zalet. Oprócz swojej wytrzymałości cechuje go bogata baza kolorów, spośród których można wybierać. Mieszanka kompozytowa pozwala tworzyć niesamowite odcienie, barwy i wzory. W trakcie użytkowania takiego blatu można go bez problemu odświeżyć. Kompozyt nadaje się do polerowania i szlifowania, dzięki czemu zawsze może wyglądać jak nowo powstały element kuchni. Minusem blatów z kompozytu jest wysoka cena materiału.

Blaty z płyt laminowanych

Najczęściej spotykane blaty kuchenne w domach są tworzone z płyt laminowanych. To materiał ogólnodostępny, tani i dość wytrzymały. Dobrej jakości płyty laminowane są odporne na zarysowania i ścieranie. Ich zakres wysokich temperatur sięga około 150°C, przez co mogą się zniszczyć, jeśli zostanie na nich postawiony bardzo gorący przedmioty. Należy na nie uważać, ponieważ łatwo je poplamić, np. pomidorowym sosem. Jeśli taki brud nie zostanie szybko zmyty, kolor może zostać na stałe na płycie laminowanej. To samo tyczy się wilgoci i zarysowań. Takie płyty bardzo łatwo uszkodzić, jeśli się o nie nieodpowiednio dba. Ogromny plus płyt laminowanych to jednak nieograniczony wybór kolorów, odcieni i wzorów. Dzięki temu blat z płyt laminowanych będzie pasować do każdej kuchni, niezależnie od zastosowanego w niej stylu.

Blaty kuchenne z naturalnego drewna

Drewno naturalne ekologiczne i zawsze modne. Ostatnio wraca na salony i uzupełnia wnętrza nowoczesnych domów. Idealnie sprawdza się w minimalistycznych, eleganckich kuchniach, jak i w tradycyjnych. Drewno naturalne wytwarza przyjemne uczucia, na które wpływa naturalna bliskość człowieka z przyrodą. Jeśli w kuchni znajduje się blat drewniany, zawsze jest cieplej i przytulniej. Ogromnym plusem blatu drewnianego jest możliwość swobodnego wiercenia otworów, np. na zlew czy kuchenkę. Drewno nie ulegnie uszkodzeniu ani nie pęknie przy wycinaniu. Minusem blatów drewnianych są jednak ich ogromne wymagania. O taki blat należy szczególnie dbać. Nie można dopuszczać do powstawania plam. Na blacie nie może stać nic gorącego. Nie można na nim niczego kroić bez użycia deski, a do tego taki blat trzeba często oliwić. To wszystko w cenie naturalnego ciepła i przyjemnego wyglądu.