Co ma znaczenie przy wyborze latarki? Na co zwracać uwagę?

Wybór latarki może nam się wydawać z pozoru łatwą decyzją, bo przecież czym one mogą się od siebie różnić? Otóż w sklepach znajdziesz mnóstwo modeli latarek, przeznaczonych do różnego użytku. To, co przede wszystkim odróżnia je od siebie to moc, źródło zasilania oraz materiały, z których zostały wykonane. Na co więc zwracać uwagę przy kupnie i jaką latarkę wybrać?

Rodzaje latarek

Przede wszystkim wyróżnia się:

  • Latarki czołowe – są bardzo popularne głównie ze względu na ich uniwersalność. Mogą być stosowane przy pracach domowych, w warsztacie, podczas nocnych wypraw do lasu, jaskiń. Najczęściej źródłem światła jest jedna lub kilka diod LED. Ich zaletą jest także możliwość wyboru kilku trybów. 
  • Latarki rowerowe – sprawdzą się do jazdy po zmroku oraz w złych warunkach pogodowych ograniczających widoczność. Możesz postawić na mniejszy model, zasilany bateriami guzikowymi, ale taka latarka nie oświetli drogi przed rowerzystą. Do wyboru są także wydajniejsze modele, nawet z kilkoma trybami świecenia, które są w stanie oświetlić drogę na długim dystansie. Ich zasilanie to zazwyczaj baterie AA. Niektóre modele umożliwiają montaż na ramie rowerowej. 
  • Latarki taktyczne – ten rodzaj latarek największą popularność zyskał wśród służb mundurowych. Głównie ze względu na ich wielkość, która umożliwia korzystanie z nich nawet w rękawicach, bardzo duży strumień światła, możliwość zamontowania latarki na broni przy użyciu uchwytu oraz dzięki dużej wytrzymałości na uszkodzenia. 
  • Latarki turystyczne – ich największą zaletą jest bardzo długi czas pracy na jednym komplecie baterii. Mogą być zasilane nawet dwoma bateriami typu AA, a możliwość przełączania trybów świecenia sprawia, że są uniwersalne i świetnie sprawdzą się na wyprawach pod namiot, wycieczce do lasu lub podczas awarii prądu. 
  • Latarki EDC – najpopularniejsza grupa latarek, przeznaczona do największego grona odbiorców, do użytku na co dzień. Są one niewielkich rozmiarów, dzięki czemu zmieszczą się do torebki czy plecaka. Latarki te pozwalają na oświetlenie przestrzeni nawet do kilkudziesięciu metrów przed nimi, a źródłem światła jest zwykle dioda LED.

Czym kierować się przy wyborze latarki?

Wybór latarki powinien być uwarunkowany Twoimi potrzebami. Zdecyduj, ile diod LED powinien posiadać Twój sprzęt – czy powinien świecić na długie odległości skupioną i mocną wiązką światła, czy jego moc może być nieco niższa.  Powinieneś zwrócić również uwagę na sposób ładowania. Latarka może być zasilana akumulatorem lub wymiennymi bateriami. Pamiętaj, że możesz wybrać tańsze baterie AA, albo zdecydować się na te droższe, jak np. CR123A, które będą wyróżniać się odpornością na niskie temperatury oraz zapewnią dłuższą pracę. Zastanów się, czy potrzebujesz sporej wielkości latarki, czy wystarczy Ci niewielki sprzęt, który bez problemu zmieści się do torby lub plecaka. 

Kluczową kwestią jest także poręczność latarki – możesz wybierać spośród modeli czołowych oraz trzymanych w ręce. Wszystko zależy od tego, czy podczas wykonywania pewnych czynności potrzebujesz mieć obie ręce wolne. Równie ważny jest rodzaj obudowy latarki. Jeśli potrzebujesz sprzętu do użytku zewnętrznego, powinna ona posiadać wytrzymałą na warunki pogodowe oraz urazy mechaniczne obudowę, najlepiej wodoodporną. Największą trwałością charakteryzują się latarki wykonane z twardego stopu aluminium lotniczego.