Czy plecak może być uniwersalny? Dobór plecaka do aktywności fizycznej

Na rynku istnieje szeroki wybór plecaków czy worków przeznaczonych do różnego rodzaju aktywności. Znajdziesz produkty zarówno damskie, męskie, jak i dziecięce. Czy wiesz, jaki plecak sprawdzi się idealnie na górską wyprawę lub wycieczkę rowerową? Czy istnieje uniwersalna torba, łącząca w sobie wszystkie potrzebne cechy? Na co zwracać uwagę przy wyborze torby? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jakie rodzaje plecaków wyróżniamy?

Na rynku dostępne są różne rodzaje plecaków, ponieważ różne są ich zastosowania. Najczęściej sprzedawane są te szkolne, sportowe, miejskie, turystyczne oraz przeznaczone na laptopy. Różnią się od siebie wielkością, wytrzymałością, materiałem wykonania, ponieważ pełnić mają inne funkcje. Trudno znaleźć plecak, który sprawdzi się zawsze i będzie funkcjonalny w każdych warunkach.

Na co zwracać uwagę przy wyborze plecaka?

Jeśli jesteś osobą, która lubi aktywność fizyczną, możesz wybrać plecak spełniający funkcję uniwersalnej torby, która nadać się może do jazdy na rowerze, pieszych wycieczek, biegania, górskich wypraw. Najważniejszą kwestią, którą powinieneś się kierować podczas wyboru odpowiedniego plecaka, jest jego pojemność. Musisz zdecydować, czy potrzebujesz dużego plecaka, który ma pomieścić nieco więcej rzeczy w większych rozmiarach, czy może wystarczy Ci średniej wielkości model tylko na najpotrzebniejsze akcesoria. 

Następnym aspektem jest wygoda w noszeniu. Najlepiej jest kupować plecak lub torbę stacjonarnie, wówczas jesteś w stanie określić, czy szelki nie uwierają Cię w ramiona albo, czy leży on stabilnie na Twoich plecach. Warto wiedzieć, że największy komfort noszenia zapewnia plecak z usztywnieniem. Zastanów się także, ile przegródek i dodatkowych kieszeni potrzebujesz – jest to dosyć ważny aspekt, ponieważ pozwoli Ci to na zachowanie porządku w Twojej torbie oraz pozwoli sprawnie odnaleźć potrzebny przedmiot.

Taki uniwersalny plecak może okazać się niezwykle przydatny – odpowiednio dobrany, dobrej jakości posłuży Ci przez wiele lat, a dzięki jego sportowemu charakterowi nada się do użytku na co dzień. Możesz wykorzystać go podczas zakupów lub zabrać do pracy. 

Jaki plecak wybrać?

Jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem długich i wyczerpujących wypraw pieszych w góry lub wymagających wycieczek rowerowych na trudnych szlakach, warto postawić na specjalnie do tego celu przeznaczone plecaki turystyczne i sportowe. Klasyczne plecaki sportowe charakteryzuje prosta konstrukcja, bardzo niska waga i wysoka wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Zwykle posiadają jedną większą komorę, mniejszą kieszeń na niewielkie rzeczy, a także boczne, żeby wygodnie móc w nich umieścić napój. W sklepach znajdziesz plecaki sportowe przeznaczone do konkretnych dyscyplin, jak piłka nożna, skateboarding czy ekstremalna jazda na rowerze. Są pełne udogodnień. 

Obok sportowych plecaków, równie dużą popularnością cieszą się te turystyczne. Ich główne przeznaczenie to długie piesze wycieczki. Wyróżniają się dużą pojemnością i usztywnianym tyłem. Są odpowiednio wyprofilowane, co zapewnia wentylację. Warto zwrócić uwagę na to, by między plecami a plecakiem była w konstrukcji przestrzeń, która będzie sporym ułatwieniem w przepływie powietrza. To niezwykle ważne podczas długich wypraw. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po plecak, który ma wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy. Doświadczony piechur wie, że to sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych. Dzięki takiej funkcji nie musisz się martwić o dodatkowy sprzęt.