Czy potrzebujesz słuchawek z ANC? Kiedy naprawdę się przydają?

„Wcale nie słyszę muzyki”. „Jaki tu hałas?!” – jeżeli z autopsji znasz problemy związane ze słuchaniem muzyki z ulubionej playlisty w trakcie podróży pociągiem czy metrem, to powinieneś poważnie zastanowić się nad zakupem słuchawek z ANC. Wyglądają one tak samo jak klasyczne urządzenia tego typu, ale dzięki zastosowanej technologii i mikrofonom sprawiają, że usłyszysz niczym niezmącony dźwięk ze swojego smartfona.

Co to jest ANC?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest technologia ANC. To aktywna redukcja hałasów (z ang. „active noise control), czyli innowacyjne rozwiązanie polegające na zredukowaniu niechcianych dźwięków z wykorzystaniem wytwarzania antyfali. W praktyce wygląda to tak, że słuchawki z ANC wyposażone są w dedykowane układy scalone i mikrofony o miniaturowych rozmiarach, które po pierwsze analizują jakość dźwięku, rozpoznają hałas, a następnie generują dźwięki o przeciwnej do niego fazie. W wyniku czego oba dźwięki „nakładają się” na siebie, powodując swoją niwelację.

Kiedy przydają się słuchawki z ANC?

Słuchawki z aktywną redukcją hałasu ANC najlepiej sprawdzą się podczas słuchania muzyki w trakcie jazdy autobusem czy pociągiem, ponieważ skutecznie niwelują szumy o niskich częstotliwościach. Zresztą, o czym warto wspomnieć, początki tej inteligentnej technologii należy szukać… w lotnictwie. Naukowcy, próbując zredukować hałas w kabinie pilota w samolocie, postanowili odpowiednio zmodernizować słuchawki służące do komunikacji podczas lotu. Od lotników pomysł zaczerpnęli producenci sprzętu stereofonicznego i dzięki temu możemy się cieszyć wysoką jakością dźwięku.

Do biegu – gotowi – start!

Nie tylko podróżujący komunikacją miejską docenią tę technologię – słuchawki z ANC to także idealne rozwiązanie dla biegaczy, którzy dla utrzymania rytmu biegu chętnie wykorzystują muzykę. Warto tu wspomnieć, że funkcję aktywnej redukcji szumów można łatwo wyłączyć w słuchawkach, co powoduje „dopuszczenie” z zewnątrz wszelkich innych hałasów. To rozwiązanie szczególnie użyteczne dla wielbicieli biegów, ponieważ pozwala im na nasłuchiwanie zewnętrznych dźwięków, a co za tym idzie na szybką reakcję podczas pokonywania trasy na ruchliwych ulicach.

Remont u sąsiada a błoga cisza

Słuchawki z ANC można też wykorzystać w inny, niekonwencjonalny sposób – a mianowicie do „generowania” ciszy. Mają one – jak wspomnieliśmy – umiejętność redukowania szumów o niskich częstotliwościach, ale niekoniecznie musi z nich płynąć nasza ulubiona muzyka. Jeżeli więc mieszkasz w bloku o cienkich, niemal kartonowych ścianach i irytują Cię odgłosy prowadzonego remontu u sąsiada, koniecznie zastanów się nad wyborem sprzętu właśnie z tą technologią. Tym bardziej słuchawki z ANC będą dla Ciebie również wybawieniem, kiedy pracujesz zdalnie i jest Ci niezbędna cisza, by skupić się nad wykonywanym zadaniem.

Jakie słuchawki z ANC wybrać?

W całej beczce miodu musiała się jednak znaleźć łyżka dziegciu – słuchawki z ANC mają jedną wadę. Wykorzystywana w nich technologia pochłania więcej energii niż klasyczne urządzenia tego typu. Dlatego wybierając słuchawki z taką funkcją, warto zwrócić szczególną uwagę na długość czasu ich pracy. Poza tym jedynym szkopułem producenci sprzętu stereofonicznego bardzo się postarali i na rynku posiadają bardzo bogatą ofertę słuchawek z ANC, zarówno tych nausznych, jak i do kanałowych. Bogaty wybór tego typu urządzeń ze szczegółowym opisem znajdziesz na stronie Nokaut.pl.