Jak dobrać kosiarkę do rozmiaru podwórka? Co ma znaczenie?

Dobra kosiarka to podstawa, jeśli chodzi o odpowiednie dbanie o domowy trawnik. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup sprzętu do Twojego ogrodu, odpowiedz na kilka ważnych pytań, które pomogą Ci wybrać właściwą kosiarkę. Ogromne znaczenie ma powierzchnia Twojego trawnika, ale nie tylko. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią kosiarkę do ogrodu i na co zwrócić uwagę!

Co wziąć pod uwagę przy wyborze kosiarki?

Wielkość powierzchni trawnika

Jak już wspominaliśmy wyżej, wielkość Twojego trawnika ma największe znaczenie. To przede wszystkim od niej zależy, jaka moc i wydajność urządzenia jest potrzebna. Do małych powierzchni wybiera się najczęściej kosiarki ręczne lub takie z napędem elektrycznym. Natomiast w przypadku większej powierzchni, lepiej sprawdzą się kosiarki spalinowe z napędem lub nawet mini traktor z siedziskiem. W przypadku kosiarki napędzanej elektrycznie w wyborze trzeba uwzględnić długość kabla i rozmieszczenie gniazdek w ogrodzie. Wielkość trawnika ma również znaczenie ze względu na szerokość koszenia – im urządzenie będzie węższe, tym ścinanie trawy będzie dłuższe. 

Częstotliwość koszenia

Równie ważne jest branie pod uwagę, jak często chcesz kosić swój trawnik. W przypadku częstego koszenia, czyli np. dwa razy w tygodniu, warto zdecydować się na kosiarkę bębnową. Praca z tym urządzeniem okaże się nieco dłuższa, ale w zamian za to, trawa jest równo przystrzyżona, bez postrzępionych końcówek. Jeśli swój trawnik kosisz raczej rzadziej, postaw na kosiarkę rotacyjną, która zbiera ściętą trawę do pojemnika. 

Ukształtowanie trawnika

Mamy tu na myśli ewentualne przeszkody w postaci drzew, krzewów, kamieni, a może nawet stojących altanek. Jeśli tych elementów w ogrodzie jest dużo, poszukaj kosiarki ze skrętnymi kołami, która sprawnie i szybko ominie przeszkody. W przypadku zaś bardzo nierównego terenu, czyli większych górek, lepiej sprawdzi się kosiarka z napędem na koła. 

Głośność urządzenia 

Jeśli jesteś wyczulony na głośny hałas i wolisz ciche urządzenia, najlepszym rozwiązaniem okaże się kosiarka ręczna lub elektryczna. Modele spalinowe mogą z kolei okazać się dla Ciebie zbyt głośne. 

Przechowywanie 

Jeśli nie posiadasz zbyt dużo miejsca na przechowywanie kosiarki, lepiej wybrać niewielki i lekki model. Jeśli cenisz praktyczne rozwiązania, zdecyduj się na kosiarkę ze składanym uchwytem, przez co zaoszczędzisz więcej miejsca. Kosiarkę bębnową można spokojnie powiesić na ścianie, co ułatwia przechowywanie. Z urządzeniem spalinowym sytuacja wygląda nieco gorzej, bo musi się ono znajdować cały czas w pozycji poziomej. 

Konserwacja 

W przypadku kosiarki elektrycznej niezwykle ważne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń gromadzących się wewnątrz obudowy oraz sprawdzanie stanu noża. Zaleca się również jego systematyczne ostrzenie. Natomiast kosiarka spalinowa wymaga regularnego uzupełniania poziomu oleju i paliwa w zbiorniku, a także czyszczenia filtra powietrza. W przypadku tego rodzaju kosiarki, ostrze podlega zdecydowanie częstszemu ostrzeniu. 

Gdy wybiera się kosiarkę do swojego ogrodu, niezwykle ważne, aby pamiętać o tych kilku podstawowych kwestiach. Jeśli weźmiesz pod uwagę wielkość swojego trawnika, częstotliwość jego strzyżenia lub warunki, w jakich urządzenie będzie przechowywane, wybór odpowiedniego sprzętu nie będzie stanowić większego problemu.