Jak dobrać obuwie sportowe do biegania?

Wybór właściwych butów do biegania nierzadko okazuje się wielkim wyzwaniem, szczególnie w przypadku, gdy zakupy wykonujemy przez internet. Warto dowiedzieć się zatem, czym kierować się przy wyborze obuwia, by umożliwiało nam wygodne i skuteczne wykonywanie treningów.

Po pierwsze – określenie właściwego rozmiaru

Wiele osób popełnia fundamentalny błąd, zawsze stawiając na buty o jednym, konkretnym rozmiarze. Należy pamiętać, że każdy producent może nieco inaczej określać rozmiarówkę. Dzieje się tak niezwykle często w przypadku obuwia sportowego. Wybierając buty do biegania, należy sięgać po modele idealnie dopasowane nie tylko rozmiarem do naszej stopy, lecz również typu treningów, które będziemy w nich wykonywać.

Aby wstępnie określić poprawny rozmiar, zmierz swoją stopę. Stań na kartce leżącej na ziemi, a następnie zaznacz na papierze początek wystającego najdalej palca długopisem. Następnie zaznacz na tej samej kartce najdalej wystający punkt tylnej części Twojej stopy. Po tym zmierz odcinek, który wyznaczyłeś, przy użyciu miarki.

Długość stopy, dystans do pokonania a rozmiar obuwia 

Poprawnie zmierzyłeś długość stopy. Teraz zastanów się, jakiego rodzaju treningi będziesz wykonywał w nowym obuwiu. Jeśli potrzebne Ci buty startowe, zapas miejsca w bucie powinien być znikomy, mniejszy niż 0,5 cm. Jeśli masz zamiar biegać w nich niewielkie dystanse, mniej więcej do 5 km, możesz stawiać na modele o rozmiarach o pół centymetra większych, niż długość Twojej stopy. Buty do pokonywania dłuższych dystansów powinny mieć od 0,5 do 1 cm zapasu. Buty terenowe zdecydowanie powinny być najluźniejsze. Jeśli planujesz częste biegi w terenie, wybieraj spośród modeli, których producenci pozostawiają Ci co najmniej 1 cm przestrzeni w bucie. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie bolesnych odcisków i innych dolegliwości.

Rodzaj nawierzchni, po której będziesz biegać

Buty do biegania wybiera się z uwzględnieniem nawierzchni, na którym wykonuje się treningi. Jeśli masz zamiar biegać po twardych nawierzchniach, takich jak beton czy ubite ścieżki, wybierz buty dedykowane właśnie im. Są to buty, które zapewniają dobrą amortyzację i doskonałą wentylację.

Buty trailowe to z kolei idealny wybór dla miłośników górskich szlaków i leśnych ścieżek. Podeszwa takiego obuwia jest zwykle pełna elementów, które zapewniają lepszą przyczepność. Ponadto, ich cholewki wykonywane są z materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne, zabezpieczających stopy przed uderzeniami i urazami. Obuwie tego rodzaju można wykorzystać również do niedługich wycieczek górskich.

Istnieje również rodzaj butów, który łączy w sobie cechy tych przeznaczonych do twardych nawierzchni oraz butów trailowych. Buty uniwersalne to świetny wybór dla osób, które chcą postawić na jeden tylko model, a biegają zarówno w terenie, jak i w mieście.

Stawiaj na obuwie wysokiej jakości

Buty do biegania to podstawowy sprzęt, w który powinien wyposażyć się biegacz bez względu na to, czy to profesjonalista, czy amator. W związku z tym polecamy wybierać obuwie sprawdzone, które cechuje się wysoką trwałością. Zakup specjalistycznego obuwia sportowego nierzadko wiąże się z większą ceną, jednak jest to element ubioru, w który warto inwestować. Odpowiednio dobrane buty pozwolą Ci zadbać o zdrowie, a także poprawić treningowe osiągi. Dzięki Nokaut.pl w łatwy sposób znajdziesz obuwie polecanych marek w niewygórowanych cenach. Znajdź idealne męskie obuwie sportowe już dziś.