Jak dobrać prostownik do samochodu? Czy można ładować akumulator w każdym samochodzie?

Problemy z akumulatorem potrafią pojawić się znienacka i skutecznie zepsuć plany na cały dzień. Kiedy samochód nie chce odpalić, pojawia się frustracja i ryzyko spóźnienia do pracy lub inne zajęcia. Utrata energii w ogniwie to problem, który kierowcy napotykają najczęściej w zimie, po mroźnej nocy. Jednak może się to zdarzyć w każdych okolicznościach i warto być przygotowanym na tego typu sytuacje.

Czym jest prostownik do samochodu i jak wybrać najlepszy?

Istnieje wiele powodów, przez które dochodzi do utraty energii w ogniwie. Niezależnie od tego, co wywołało problem, każdy kierowca powinien posiadać prostownik do samochodu. Wymiana akumulatora to kosztowna sprawa, dlatego w przypadku awarii, zamiast zakupu nowej części, lepiej podłączyć akumulator do prostownika i przywrócić energię w ogniwie.

Prostownik jest urządzeniem, które działa przez zmianę napięcia przemiennego w stałe, co umożliwia naładowanie ogniwa akumulatorowego. Wystarczy podłączyć go do źródła zasilania i już za moment jest gotowe do użytku. Zasada działania jest prosta, a na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów prostowników. Wybierając urządzenie, należy przeanalizować wszystkie jego parametry, ponieważ złej jakości prostownik nie będzie skutecznie spełniał swojej funkcji.

Wybór prostownika do samochodu

Decydując się na zakup prostownika, trzeba poszukać sprzętu, który będzie sprawny i możliwie jak najlepszej jakości. Nie należy oszczędzać podczas wybierania urządzenia, ponieważ tanie i słabe prostowniki nie spełnią należycie swojej funkcji, a wydane na nie pieniądze będą zmarnowane. Do wyboru dostępne są trzy podstawowe rodzaje prostowników: transformatorowe, mikroprocesorowe i impulsowe.

Prostowniki transformatorowe

Prostowniki transformatorowe są często wybierane ze względu na swoją relatywnie niską cenę. Zasada ich działania jest prosta, jednak wymagają one ciągłego kontrolowania procesu ładowania, ponieważ nie mają wyłącznika. Należy je samodzielnie odłączyć, kiedy bateria będzie w pełni naładowana, ponieważ może dojść do uszkodzenia urządzenia. Akumulator należy wyciągnąć z pojazdu na czas ładowania, co również może powodować pewne niedogodności.

Prostowniki mikroprocesorowe

Ten typ urządzenia jest sterowany przez mikroprocesor, dzięki czemu nie trzeba stale kontrolować procesu ładowania i taki sprzęt jest dzięki temu bezpieczniejszy dla baterii. Prostownik mikroprocesorowy automatycznie wyłącza się po skończonym ładowaniu, a ponadto umożliwia uzupełnianie energii ogniwa bez wyciągania go z samochodu, co zapewnia dodatkową wygodę.

Prostowniki impulsowe

Prostowniki impulsowe mają najbardziej skomplikowaną zasadę działania, ponieważ nie są bezpośrednio podłączane do akumulatora. Pomiędzy urządzeniami znajduje się tranzystor, który ładuje baterię za pomocą przekazywanych impulsów. Ich częstotliwość jest bardzo duża, dzięki czemu można naładować akumulator w krótkim czasie i dzięki temu nie dochodzi do strat energii.

Czy można ładować akumulator w każdym samochodzie?

Ładowanie akumulatora można przeprowadzać w każdym samochodzie, jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Na pewno nie można używać prostowników do uszkodzonych baterii. Sprzęt z wadami, niezdolny do pracy należy wymienić. Dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności odnośnie do oceny stanu akumulatora, najlepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty.