Jak dobrać zegarek do okazji?

Pierwsze zegarki na rękę pojawiły się w 1790 roku, kiedy to genewski zakład zegarmistrzowski Jaquet-Droz i Leschot stworzył biżuteryjny zegarek na bransolecie. Aż do XX były one traktowane jako produkt typowo kobiecy. Mężczyźni zaczęli nosić zegarki na rękę dopiero w czasie I wojny światowej. Od tamtej pory zegarki na rękę są traktowane zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety nie tylko jako element użytkowy, ale też jako sposób na podkreślenie swojego stylu. Wybierając zegarek, który założymy na rękę, należy kierować się własnym gustem, a także okazją, do której należy dopasować ten element garderoby. W kategorii zegarki każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie na dowolną okazję.

Zegarek do stroju formalnego

Podczas okazji wieczorowych obowiązuje strój formalny, taki jak wieczorowa suknia, smoking, garnitur czy frak. Dla kobiet odpowiednim wyborem będzie zegarek z ozdobną srebrną lub złotą bransoletą i delikatną tarczą. Interesującym wyborem będą też koperty zdobione cyrkoniami lub tarcze z drobinkami brokatu. 

W przypadku mężczyzn warto będzie dobrać zegarek na skórzanym pasku w kolorze czarnym lub granatowym ze srebrną kopertą i klasyczną tarczą. Jeśli wybór padnie na złotą kopertę, pasek powinien być brązowy. Zegarki do garniturów powinny cechować się prostym i tradycyjnym wzornictwem. Dobrze jest kierować się zasadą mówiącą „mniej znaczy więcej”.

Sportowy zegarek

Jeśli okazja, na którą dobierasz zegarek, jest nieformalna, możesz pozwolić sobie na zegarek sportowy. Większość z nich cechuje się nowoczesnym, designerskim wyglądem, szerszą bransoletą oraz masywną kopertą. Jeśli uprawiamy sporty, które wymagają narażenia zegarka na kontakt z wodą, pamiętajmy, aby zdecydować się na wodoodporny model.

Codzienny zegarek

Zegarek do noszenia na co dzień powinien być wygodny i wytrzymały. Jeśli Twoja praca nie wymaga formalnego stroju, możesz pozwolić sobie na dowolność w wyborze. Warto, aby zegarek był czytelny, by podczas pracy czy codziennych zajęć łatwo było sprawdzić godzinę w każdym momencie. Pasek powinien być dopasowany do szerokości ręki. Drobne kobiety powinny wybierać raczej delikatne i wąskie bransolety. Mężczyźni oraz kobiety o masywniejszych nadgarstkach mogą postawić na szersze paski. Kolorystyka i styl zegarka codziennego to kwestia indywidualna.

Zegarek na imprezę

Zegarek w stylu glamour to doskonała propozycja na wieczorne wyjście ze znajomymi do klubu czy na domówkę. Podczas takiej okazji można zaszaleć z dodatkami i postawić na zegarek wyróżniający się z tłumu. Mile widziane są wszelkie błyszczące akcenty w postaci kryształków, brylancików czy też kolorów złota lub srebra.

Po co dobierać zegarek do okazji?

Dobór odpowiedniego stroju do okazji to jedna z zasad savoir-vivre. Dobrze dopasowany zegarek mówi wiele o właścicielu. Może podkreślić gust, indywidualny styl, a także status społeczny i materialny.