Jak ukryć grzejnik w pokoju?

Grzejnik w pokoju można chcieć ukryć z różnych powodów. Jednym z nich jest bezpieczeństwo. Grzejniki czy kaloryfery należą do przedmiotów, przez które łatwo zrobić sobie poważną krzywdę. Inna sprawa jest czysto estetyczna. Grzejnik można ukryć, aby nie psuł estetyki wnętrza. Nieważny powód, ważny sposób – powiemy Ci, jaki jest najlepszy.

Obudowanie półką grzejnika

Świetnym sposobem na ukrycie i zabezpieczenie grzejnika to budowa ciekawej półki. Mogą na niej leżeć figurki, książki, pudełka z filmami czy grami albo różnego rodzaju bibeloty. Warto pomyśleć o przedmiotach, na które nie wpłynie ciepło wydobywające się z grzejnika. To samo dotyczy materiału, z którego robi się półkę. Najlepiej użyć płyty gipsowo-kartonowej. Nie będzie się deformować, rozsychać i na lata zachowa swój kształt. Gorszym wyborem będzie drewno, które ucierpi szybko przy zmianach temperatur.

Stylowa półka nad grzejnikiem

Pomysł rodem z amerykańskich filmów czy seriali. Idealny do pokoju nastolatka, lecz także do sypialni dla rodziców. Nad kaloryferem można zrobić wygodne siedzisko. Takie można tworzyć z płyty gipsowo-kartonowej. Jest ona trwała i wytrzymała. Siedzisko nad kaloryferem może być nie tylko wygodne, lecz także wyjątkowo praktyczne. To świetne zagospodarowanie miejsca i przyjemny punkt do odpoczynku. Takie siedzisko najczęściej znajduje się przy oknie, dzięki czemu pozwala na korzystanie z naturalnego światła. To naprawdę klimatyczne, ciepłe miejsce, które może pozytywnie wpływać na zdrowie. Odpoczynek w naturalnym świetle, cieple i bezpiecznym punkcie to coś, co należy się każdemu po ciężkim dniu.

Maskownice kaloryferów

Nowoczesny sposób na schowanie problematycznego kaloryfera to maskownice do grzejników. Są one wykonywane z różnych materiałów, np. płyt MDF, blach stalowych czy też płyt gipsowo kartonowych. W zależności od materiału pasują do innych wnętrz. Blachy świetnie wypełnią wnętrza typu loft. Drewniane maskownice sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach w angielskim stylu czy też wzorowanym na boho. Płyty MDF to najlepsza opcja do pokoju dziecka. Kolorowe, w różnych wzorach. Można je wykorzystać jako miejsce na naklejki, rysunki czy notatki.

W przypadku maskownic należy wziąć pod uwagę działanie kaloryfera. Powierzchnia maskownicy nie może być jednolita. Dzięki temu zapewniona będzie swobodna cyrkulacja powietrza, a to nie wpłynie na siłę grzania w mieszkaniu. Ceny maskownic zaczynają się od około 200 zł. Wszystko zależy od materiału, kształtu i wielkości maskownicy.

Grzejnik jako część dekoracji

Nie zawsze trzeba ukrywać grzejnik, aby pomieszczenie dobrze wyglądało. Dobrym pomysłem jest również jego wyeksponowanie. Kaloryfer można pomalować, aby wpasował się w aranżację całego pomieszczenia. Świetnie sprawdzi się jako dodatek kolorystyczny do neutralnego wnętrza. Do malowania kaloryferów należy wybierać specjalne farby, które nie ulegną uszkodzeniu pod wpływem zmian temperatur. Na grzejniku można również powiesić różne przedmioty. Niezwykle ważne są nawilżacze powietrza, które umożliwiają swobodne oddychanie i wypoczywanie w mieszkaniu.