Jak zaplanować wyjazd w góry? Co warto zabrać ze sobą na szlak?

Wyprawa w góry to dobry pomysł bez względu na porę roku. Można wówczas zaznać kontaktu z naturą, a do tego trochę się poruszać. Wypad w góry wymaga zabrania ze sobą niezbędnych gadżetów. Dotyczy to amatorów i osób, które nie wspinają się profesjonalnie, ale kochają góry i chętnie kroczą po coraz bardziej skomplikowanych szlakach. Warto odpowiednio zabezpieczyć się podczas takich wędrówek. Liczą się nieprzepuszczające zimna i wilgoci buty, które dodatkowo nie ślizgają się na często zlodowaciałej powierzchni. Wspaniale sprawdzają się wówczas buty trekkingowe, które można również wykorzystać w mieście. Mają membranę, która utrzymuje stałe ciepło w butach, a przy okazji świetnie trzymają kostkę, co jest bardzo ważne przy wędrówkach w górach, nawet tych z pozoru łatwych i niskich. To oczywiście nie wszystko, co będzie Ci potrzebne w górach! Sprawdźmy zatem, czego nie może zabraknąć podczas wycieczki w te rejony oraz jak zaplanować całą podróż!

Wyjazd w góry – dobry plan to podstawa

Zanim wyjedziesz w góry, warto stworzyć plan wycieczki i dostosować go do wszystkich uczestników. Na wstępie należy ustalić, jakie atrakcje znajdują się w okolicy. Następnie warto dostosować ich poziom trudności do wszystkich urlopowiczów. Dzięki temu będzie można wspólnie, wesoło i aktywnie spędzić czas. Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z górskimi szlakami, lepiej będzie wybrać mniej skomplikowane, które dadzą Wam masę radości i satysfakcji, a przy tym nie sprawią większych trudności. Należy także rozpisać godziny wyjścia oraz przypuszczalny czas, który spędzicie w górach, wliczając w to postoje, które praktycznie zawsze się pojawiają. Tak rozpisany plan umożliwi Wam powroty w ciągu dnia. Kroczenie szlakiem po zmroku może być niebezpieczne i to nie tylko ze względu na wysokość, ale również na dzikie zwierzęta, które wówczas wychodzą na żer. Musisz pamiętać, że w polskich górach możesz spotkać nie tylko jelenie, sarny, dziki i lisy, ale również niedźwiedzie i wilki. Te ostatnie raczej będą stronić od bliższych kontaktów z ludźmi. Jednak „urocze misie” mogą ruszyć na nas szturmem. Dlatego dokładny plan jest istotny podczas wędrówek w górach.

Czego nie może zabraknąć podczas wędrówki górskim szlakiem?

Tak jak wspomnieliśmy, w górach podstawą jest obuwie, dlatego tak chętnie wybierane są buty trekkingowe. Warto wspomnieć, że występują one w ciekawych kolorach, zarówno dla kobiet i mężczyzn, jak i dzieci. Nie możesz także zapomnieć o odpowiedniej odzieży, czyli ocieplanych spodniach, kurtce, a także czapce lub kominiarce i bardzo ciepłych rękawiczkach. Warto mieć również na uwadze termiczną bieliznę, która doskonale utrzymuje nasze ciało w stałej temperaturze. Jeśli dołożymy do tego odzież, która nie przepuszcza zimnego powietrza ani deszczu, będziemy idealnie zabezpieczeni podczas takiej wyprawy. Latem natomiast warto zdecydować się na lżejsze odpowiedniki, jednak kurtka i wygodne spodnie to absolutne must have poza butami. Co ciekawe, buty trekkingowe można wykorzystać również latem! Warto jednak wcześniej sprawdzić ceny poszczególnych produktów w porównywarce cen na stronie nokaut.pl, gdzie dowiesz się, w którym sklepie najlepiej zrobić wszystkie zakupy!