Jak zaplanować zimowy wyjazd w góry? Co warto zabrać ze sobą na szlak?

Miłośnicy górskich aktywności nie przejdą obojętnie obok możliwości podziwiania zaśnieżonych szczytów i odbycia górskich wędrówek, które zapierają dech w piersiach właśnie w okresie zimowym. Zimowy wyjazd w góry jest przeżyciem niezapomnianym, jednak również wymagającym. 

Co zatem zabrać ze sobą na szlak, aby cieszyć się bezpiecznym wyjazdem?

O tych 5 rzeczach nie możesz zapomnieć!

Zimą to właśnie góry dyktują nam warunki – nie należy ich lekceważyć i zawsze mieć wobec nich pokorę. Musisz przygotować się na porywisty, zimny wiatr, opady śniegu, oślepiające słońce, przedzieranie się przez zaspy, szybko zapadający zmrok, występujące oblodzenia i oczywiście niskie temperatury. 

O jakich 5 rzeczach nie możesz więc zapomnieć przed zimowym wyjazdem w góry?

Odzież i obuwie – ubierz się na cebulkę!

Wybierając się na szlak, zastosuj zasadę ubioru „na cebulkę”. Zadbaj o obecność 3 warstw odzieży. Pierwszą z nich powinna być bielizna termoaktywna – to ona odprowadza wilgoć z powierzchni skóry. W jej przypadku najlepiej zdecydować się na ubrania wykonane z wełny merino i tkanin syntetycznych – do takich należy zestaw bielizny termicznej Viking Europe

Kolejną warstwę tworzy odzież termiczna – zatrzymuje ciepło, powinna być również dobrze dopasowana do naszej sylwetki i oddychająca. Warto więc pomyśleć o różnego rodzaju swetrach puchowych, polarach, czy też odzieży stretch. 

Warstwa trzecia – to ona ma chronić nas przed opadami, nieprzyjemnym wiatrem – warto zdecydować się na odzież hardshellową, swobodne i odpowiednie do tej pory roku kurtki. Dobrym wyborem będą też spodnie membranowe.

Oprócz powyższych należy zabrać ze sobą także ciepłe skarpety i rękawice. Jakie wybrać? Ciepłymi, ale też zapewniającymi mniejszą precyzję ruchów, są rękawice tzw. łapice, np. Viking.

Z kolei rękawiczki pięciopalczaste pozwalają na większą swobodę ruchów, ale w przypadku szczególnie niskich temperatur mogą nam nie zapewnić tak dużego komfortu cieplnego. W plecaku powinna się znaleźć także czapka, komin, chusta lub kominiarka, które ochronią szyję przed lodowatym wiatrem. Strój powinniśmy uzupełnić również o okulary przeciwsłoneczne, które nie będą nas oślepiać na górskiej trasie. 

W przypadku obuwia – absolutnie nie może być to obuwie, jakim chodziliśmy po górach latem. Muszą to być buty specjalnie przystosowane do tego rodzaju aktywności – wysokie, z przyczepną podeszwą, współpracujące dobrze z rakami. Nie zapominajmy, że w bucie powinniśmy czuć dostateczny „luz”, aby bez problemu ubrać grubą skarpetę.

Obuwiem przystosowanym do tego rodzaju aktywności jest na przykład obuwie MEINDL.

Profesjonalne, wysokogórskie buty doskonale poradzą sobie w trudnych zimowych warunkach, jak i na nierównych szlakach oraz rumowiskach. To obuwie zabezpieczone przed przemakaniem, gwarantujące dobrą izolację i oddychanie stopy. Podczas trekkingu czy wspinaczki, nieoceniony okaże się też sprężysty mankiet FreFlex, który stabilizuje łydkę. 

Raki i rakiety śnieżne

Wybierasz się na bardziej wymagający, górski szlak? Koniecznie musisz zaopatrzyć się w raki. Łatwo je złożysz i włożysz do plecaka. Z kolei, jeśli planujesz tylko wycieczkę do schroniska albo spacer po ośnieżonych i oblodzonych alejkach, wybierz raczki.

Możesz zdecydować się np. na raki automatyczne Alpinist.

Dokładnie pasują do buta, są sztywne, a ich system regulacji jest rozbudowany. Co ciekawe, takie raki mogą też dzięki obecności podkładki przeciwśnieżnej zapobiegać gromadzeniu się śniegu pod ich powierzchnią. 

Z kolei rakiety śnieżne od TUBBS sprawią, że przejście po śniegu będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością. Nie będzie też wiązało się z zapadaniem i dyskomfortem. O wiele łatwiej będzie Ci się wędrować z rakietami śnieżnymi niż bez nich.  

Kije trekkingowe

Na szlak nie możesz wybrać się bez kijków trekkingowych. Dzięki nim będziesz poruszać się wygodniej, znacząco też odciążą Twoje nogi – co ciekawe, są o wiele bardziej przydatne zimą niż latem. Kije Viking staną się Twoim nieocenionym kompanem górskiej, zimowej wycieczki. Dzięki profilowanej rączce, a także połączeniu korka z pianką, które izolują wilgoć i dopasowaniu długości, odciążą Twój kręgosłup i poniosą przez kolejne kilometry. 

Czołówka

Na górskiej, zimowej trasie nie może zaskoczyć Cię zmrok – a o to niestety bardzo łatwo! Dlatego obowiązkowym wyposażeniem Twojego plecaka musi stać się czołówka Petzl – nie waży dużo, a jej obecność jest nieoceniona.

Taka czołówka o mocy 300 lumenów zapewni Ci możliwość szybkiego ładowania, co szczególnie przyda się, gdy planujesz dłuższe wypady. Możesz też łatwo zmieniać tryby światła – na bliski, do przemieszczania się i daleki.

Plecak turystyczny

Rękawic, czołówki, czy też raków nie zabierzesz ze sobą, gdyby nie plecak turystyczny – jaki powinien być plecak dla miłośnika górskich wycieczek? Pojemny, nieprzemakalny i bardzo wygodny. Plecak, np. Salewa, wyróżnia duża pojemność (objętość 28 litrów!), a pas biodrowy pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru. Dzięki zamkowi błyskawicznemu na całej długości łatwo wyjmiesz z kieszeni niezbędne drobiazgi. 

Zimowe wyjazdy w góry to przede wszystkim wyjazdy bezpieczne. Jeśli odpowiednio wcześnie zaplanujesz zakup niezbędnego obuwia, odzieży i akcesoriów możesz mieć pewność, że wrócisz wyłącznie z pięknymi wspomnieniami!