Jaką kartę graficzną wybrać do nowych gier? Ranking na rok 2023

Najnowsze gry wykorzystują nowoczesne technologie, dzięki czemu mogą prezentować się świetnie. Mogą, ponieważ bez odpowiedniej karty graficznej nie ma powodu, by spodziewać się zaskakującego efektu. Dobra karta graficzna to klucz do sukcesu nie tylko w przypadku gier. Jest ona tak samo istotna dla osób, które zajmują się obróbką grafiki lub filmów.

Najlepsza karta graficzna za około 1000 zł

Radeon RX 6500 XT to jedna z tańszych kart graficznych, które są godne polecenia. Wydając niewiele więcej niż 1000 zł, możemy wejść w posiadanie sprzętu, który nada się do grania w Full HD na średnich ustawieniach graficznych. Urządzenie zostało wyposażone w rdzeń Navi 24 i 4 GB pamięci VRAM. Należy przy okazji zwrócić uwagę na to, że karta korzysta z PCI-Express 4.0 x4. Na starszych konfiguracjach działa, jednak zaoferuje słabsze osiągi. Model Gigabyte Eagle to bardzo ciekawa propozycja. Na uwagę zasługuje system chłodzenia, który jest praktycznie niesłyszalny przy niewielkim obciążeniu. Karta obsługuje technologie Vulkan, DirectX 12 Ultimate i OpenGL 4.6.

Najlepsza karta graficzna do 3000 zł

Jeżeli Twój budżet wynosi maksymalnie 3000 zł, to bardzo ciekawą propozycją będzie karta graficzna MSI GEF RTX 3060 TI VENTUS 2X 8G. Karta należy do rodziny Nvidia Ampere i nadaje się do grania w 1080p i 1440p. Z Ray Tracingiem i DLSS oferuje również niezłą wydajność. Monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania również nie powinny stanowić dla niej problemu. Model ten jest jedną z tańszych propozycji, jednak zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę. Urządzenie cechuje się przyzwoitą kulturą pracy. Nie zostało wyposażone w LED-y, ale w tym przedziale cenowym to najciekawsza propozycja.

Najlepsza karta graficzna do 4000 zł

Na półce cenowej do 4000 zł karta graficzna GeForce RTX 3070 Ti nie ma sobie równych. Jest to zdecydowanie lepsza konstrukcja względem zwykłego GeForce RTX 3070. Karta została wyposażona w 8 GB szybkiej pamięci GDDR6X. Dzięki temu bezproblemowo poradzi sobie z grami w rozdzielczości 1440p przy wysokiej częstotliwości odświeżania. Karta wykorzystuje układ graficzny Nvidia Ampere i obsługuje technologie Vulkan, DirectX 12 Ultimate oraz OpenGL 4.6. Karta oferuje przyzwoitą wydajność z Ray Tracingiem i DLSS. Warto zwrócić uwagę na model ASUS TUF Gaming, którego system chłodzenia zapewnia optymalne temperatury i przyzwoitą kulturę pracy. Fabryczne przyspieszenie to cecha, którą z pewnością docenisz.

GeForce RTX 4090 – gdy cena nie gra roli

Jeżeli dysponujesz sporym budżetem i zależy Ci na posiadaniu najwyższej jakości karty graficznej, to karta GeForce RTX 4090 jest właśnie tym, czego szukasz. Została wyposażona w dużo większą liczbę jednostek obliczeniowych, co przekłada się na niesamowity wzrost wydajności względem poprzednika. GeForce RTX 4090 ma wysokie zapotrzebowanie na energię, jednak dzięki innowacyjnemu systemowi chłodzenia zapewnia bardzo cichą pracę i niską temperaturę GPU nawet podczas intensywnego obciążenia.