Jakie objawy daje zwichnięty bark?

Zwichnięty bark to częsta konsekwencja intensywnego wysiłku fizycznego bądź nagłego urazu. Nieleczony zwichnięty bark może przyczynić się do powstawania wielu schorzeń. Dowiedz się, w jakich sytuacjach można zwichnąć bark, z czym to się wiąże i jakie są podstawowe objawy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy zgłosić się do lekarza!

Sposoby na zwichnięcie barku – najczęstsze sytuacje i urazy

Do zwichnięcia barku dochodzi najczęściej podczas uprawiania różnego rodzaju sportów. Na tę kontuzję narażeni są wszyscy, niezależnie od poziomu wytrenowania i rozciągnięcia. Do urazów dochodzi często podczas uprawiania intensywnych sportów. Najwięcej zwichnięć barków pojawia się w podczas jazdy na nartach, w trakcie wspinaczki wysokościowej oraz w grach typu siatkówka, rugby, hokej, piłka nożna. Do urazów barku dochodzi, gdy ramię spada na twardą powierzchnię albo jest amortyzacją do upadku, czyli gdy ktoś blokuje siłę upadku, spadając na dłoń czy rękę. Takie działania są często nieświadome, naturalne i odruchowe. W ten sposób chroni się inne narządy, np. głowę, która mogłaby bardziej ucierpieć w trakcie uderzenia.

Wiek i choroby – zwiększone szanse na zwichnięcie barku

Zwichnięcie barku to uraz, który może pojawić się u każdego. Są pewne uwarunkowania, które sprzyjają jego wystąpieniu. Po pierwsze, jest to wiek. Wedle badań najczęściej dochodzi do tego urazu u osób młodszych, czyli takich, które nie osiągnęły 30 roku życia. Po 40 najczęściej występują złamania w przypadku wypadku, a nie wybicia. Duży wpływ na zwichnięcie barku mają także geny i choroby. Wszelkie choroby wpływające na siłę chrząstek i mięśni mają bezpośredni wpływ na zwichnięcie barku. Jeśli ktoś ma osłabione chrząstki, może doprowadzić do uszkodzenia barku nawet podczas niby niegroźnego wypadku.

Objawy zwichnięcia barku – szybkie rozpoznanie

Nie każde zwichnięcie barku wygląda tak samo, ale są objawy, które pojawiają się za każdym razem. Przede wszystkim ogromny ból w obrębie barku. Razem z nim pojawia się obrzęk, siniak i niezwykle duża czułość ramienia. Nagle stanie się ono wyczulone i wydelikacone. Po zwichnięciu ręka będzie boleć przy każdym ruchu, a noszenie czegokolwiek będzie praktycznie niewykonalne. W takim przypadku od razu należy kierować się do lekarza. Ten musi wykonać kilka badań, aby ocenić stan pacjenta. Ważne jest także wykluczenie złamania i innego rodzaju urazów.

Leczenie zwichnięcia barku – nastawianie

Podstawowe działanie, które należy podjąć przy zwichnięciu barku to jego nastawienie. Musi być ono prawidłowo wykonane, aby nie uszkodzić innych części ciała ani nie pogłębić zwichnięcia. Po nastawieniu ból stopniowo zacznie przechodzić, a siła ruchu będzie zwiększała się z każdym dniem.

Co ważne, po pierwszym zwichnięciu kontuzja może powracać. Należy dbać o ćwiczenia pomagające kontrolować ramię i zmniejszające możliwość urazu. Dzięki nim można wrócić w pełni do wykonywania ulubionych sportów. Wedle zaleceń lekarza mogą być również podawane leki na wzmocnienie bądź stosowane rehabilitacje.