Kiedy jest najlepszy czas na remont domu?

Najpopularniejszy czas na przeprowadzenie remontu to wiosna, lato oraz wczesna jesień, kiedy na zewnątrz nie jest jeszcze zbyt zimno ani wilgotno. Pewne zalety ma rozpoczęcie prac zimą. To właśnie wtedy firmy budowlane są łatwiej dostępne. Remonty dotyczące wnętrz mogą z powodzeniem być przeprowadzane w chłodnych miesiącach, ponieważ ogrzewanie pozwala na normalne schnięcie farb oraz gładzi.

Wiosna – idealna pora na remont

Wiosna to jeden z lepszych okresów, podczas których można wykonać rozmaite remonty i metamorfozy. Prace, które wymagają wymiany okien czy położenia gładzi, powinny być przeprowadzane właśnie w miesiącach wiosennych, kiedy temperatura nie jest jeszcze za wysoka, ale nie ma też mrozów. Okres maja i czerwca to najlepszy czas na wykonywanie prac na zewnątrz, na przykład tych dotyczących elewacji. W przebiegu prac remontowych nie pomagają ani bardzo wysokie temperatury, ani też niskie, spadające poniżej 10 stopni Celsjusza. W maju i czerwcu panuje wręcz wymarzona temperatura, a ryzyko opadów jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi miesiącami. Remont balkonu, tarasu czy dachu bezwzględnie wymagają sprzyjającej pory roku, jaką jest wiosna.

Czy każdy remont trzeba przeprowadzać wiosną lub latem?

Wiele prac remontowych koniecznie musi być przeprowadzanych przy odpowiedniej temperaturze, co wiąże się z koniecznością schnięcia zaprawy, farby czy gładzi. Jeżeli jednak planujesz wykonać metamorfozę łazienki, wymienić instalację, ocieplić poddasze, wymienić podłogi lub zamontować ruszt i płyty kartonowo-gipsowe, to możesz to wykonać w dowolnym momencie. Generalnie rzecz ujmując, wszystkie prace „suche” mogą być wykonane nawet zimą. Podobnie remont kuchni czy salonu, jeżeli nie zakłada wymiany okien. Problemem okazują się czynności „mokre”. Tynkowanie, gipsowanie czy malowanie ścian wymaga w miesiącach zimowych wzmocnienia ogrzewania i zamontowania osuszaczy powietrza, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Musisz zdawać sobie sprawę, że w maju  i lipcu sufity oraz zagruntowane ściany schną o wiele krócej niż w grudniu czy styczniu. Wysychające materiały budowlane nie powinny być bardzo mocno wietrzone i suszone. Nieostrożne wietrzenie zimą może spowodować przemarznięcie farby, co bardzo negatywnie wpływa na jakość całej pracy.

O czym trzeba pamiętać, planując remont zimą?

Prace remontowe zimą i jesienią często są dobrym pomysłem. Ważne jest to, by uwzględnić okoliczności i ich wpływ na przebieg wszelkich prac. Duże znaczenie ma panująca temperatura i wilgoć. Długie okresy opadów i niekorzystne warunki na zewnątrz potrafią utrudnić tynkowanie, gipsowanie czy malowanie ścian bądź sufitów. Ważną kwestią jest długość dnia i nocy. Zimą naturalne światło jest obecne o wiele krócej niż latem, co ma również swoje konsekwencje. Konieczne jest zapewnienie oświetlenia, które pozwoli pracować nawet wtedy, kiedy słońce zajdzie. Aby zapewnić odpowiednie warunki termiczne, konieczne będzie dostosowanie ogrzewania. Zimowa pora jest dobra na przeprowadzanie remontów ze względu na mniejsze obłożenie firm budowlanych pracą. To bardzo ważny czynnik, który często przeważa szalę na koszt remontów zimowych.