Łóżko 120×200, 140×200 czy 160×200? Jak wybrać rozmiar łóżka?

Niezwykle ważnym elementem, który ma wpływ na przebieg następnego dnia, jest odpowiedni sen. Liczy się nie tylko jego ilość, ale w znacznej mierze jakość, na którą w pierwszej kolejności wpływa miejsce do spania. Jakość wykonania, odpowiednia twardość materaca, a przede wszystkim rozmiar łóżka mogą być pierwszym krokiem do dobrze spędzonego dnia. Z tego względu tak ważne jest przemyślenie tego, jaki rozmiar łóżka wybrać, aby służyło przez lata i dawało komfort, jakiego potrzebujesz.

Jak zaplanować wybór odpowiedniego rozmiaru łóżka?

Przed wyborem koloru i rodzaju materiału, z którego zostały stworzone kompozyty łóżka, warto zastanowić się nad jego rozmiarem. Obecnie na rynku dominują łóżka dwuosobowe o standardowych wymiarach 120×200 cm, 140×200 cm czy 160×200 cm. Musisz zdecydować, dla kogo planujesz zakup łóżka do sypialni, biorąc pod uwagę posturę i budowę ciała jego przyszłych użytkowników. Osoby drobnej postury, ceniące sobie bliskość partnera, wybierają łóżka o mniejszych wymiarach. Pary ceniące sobie przestrzeń przy zasypianiu, preferują łóżka w rozmiarze 160×200 cm. Równie istotna przy planowaniu zakupu łóżka jest ilość miejsca, jaką możesz wygospodarować w swojej sypialni. Warto przemyśleć, czy wolisz zakupić nieco mniejsze łóżko i mieć więcej wolnej przestrzeni do poruszania się po pokoju, czy preferujesz wybór łóżka większego.

Jaka szerokość łóżka będzie dla mnie odpowiednia?

Jednym z najmniejszych modeli łóżek dwuosobowych są te o wymiarach 120×200 cm. Jest to opcja preferowana przez pary, którym nie przeszkadza bliskość drugiej osoby podczas spania. Jest to również bardzo często wybierany wariant przez osoby śpiące samotnie. Dzięki dużej powierzchni spania mogą zapewnić sobie wysoki komfort w nocy. Standardowym modelem dla par są łóżka 140×200 cm, wybierane przez osoby o szczuplejszej budowie ciała, jak i niższym wzroście. Choć jest to model spełniający zapotrzebowanie wielu par, obecnie coraz bardziej popularne stają się łóżka o większych gabarytach, takie jak 160×200 cm. Takie łóżko nie zajmuje dużo miejsca w sypialni, a jednocześnie pozwala na komfortowe wysypianie się obu osób. Jest to również często wybierana opcja przez pary, które niedawno zostały rodzicami. Dzięki nieco większemu łóżku mogą spać wraz ze swoją pociechą pod jedną kołdrą.

Co należy sprawdzić przed zakupem?

Dokładnie zbierz miarę powierzchni sypialni, do której planujesz zakup łóżka. Pamiętaj, że podane na stronie wymiary dotyczą powierzchni spania, czyli wielkości materaca. Rzeczywisty rozmiar łóżka wraz z ramą czy wezgłowiem jest nieco większy. Nigdy nie wybieraj łóżka na styk. Pamiętaj również o swoim komforcie i nie wybieraj łóżka za małego do Twoich potrzeb. Jeżeli szukasz łóżka dwuosobowego, uzgodnij z drugą osobą, która szerokość będzie dla Was najbardziej odpowiednia. Dobre łóżko może służyć przez wiele lat, dlatego warto się dobrze zastanowić, który rozmiar będzie najbardziej odpowiedni.