Masz problem z wyciekiem oleju w aucie? Przeczytaj to

Wiele pojazdów poruszających się po drogach ma już za sobą lata swojej świetności. Decydując się na zakup leciwego samochodu, musimy liczyć się z tym, że możemy być narażeni na znacznie więcej niespodziewanych usterek niż w przypadku auta z salonu. Jednym z najczęstszych problemów są wycieki oleju – warto jednak mieć na uwadze, że mogą pojawić się także w nowszych pojazdach.

Wyciek oleju – skąd bierze się ten problem?

Świeże wycieki przeważnie nie stanowią często większego problemu, dopóki wydobywająca się ciecz nie zaleje większej części silnika lub skrzyni biegów. W takiej sytuacji powinniśmy być w stanie określić, gdzie dokładnie nastąpiło rozszczelnienie, a następnie sprawnie je usunąć. Kwestia staje się bardziej skomplikowana, kiedy najpierw musimy posprzątać olej, który maskuje miejsce powstania wycieku i zalewa jednostkę napędową.

Częstą przyczyną powstawania wycieków jest eksploatacja gumowych elementów uszczelnienia. Tworzywo z czasem zużywa się i sprawia, że olej jest w stanie swobodnie wydostać się przez powstałe uszkodzenia. O ile wymiana samych uszczelek jest stosunkowo prosta, o tyle dostanie się do nich wymaga już odpowiednich umiejętności. Elementy te zlokalizowane są w wale korbowym oraz wałku rozrządu, a więc konieczne jest zdemontowanie rozrządu oraz części osłon wokół silnika. Wymiana uszczelniacza wału od strony skrzyni biegów będzie nas kosztować jeszcze więcej pracy: w tym przypadku wyjąć trzeba także sprzęgło oraz całą skrzynię.

Jak zidentyfikować źródło problemu?

Dokonując napraw w tym zakresie, należy także zastanowić się, czy wyciek, który obserwujemy, jest wynikiem rozszczelnienia skrzyni, czy silnika. Aby dokonać rozróżnienia, możemy wziąć pod uwagę kolor oleju: ten pochodzący ze skrzyni przynajmniej w teorii powinien być jaśniejszy. Podsumowując, jeśli problem z wyciekiem oleju wynika z wady elementów uszczelniających, koszty mogą być generowane nie tylko przez wymianę samej uszczelki, lecz także konieczność demontażu sporej liczby części.

Czasami wyciek oleju związany jest z prostszymi do rozwiązania problemami. Przykładem może być niedokładne dokręcenie korka lub filtra po wymianie oleju w jednostce napędowej. W takim przypadku usunięcie usterki polega jedynie na dokładnym zakręceniu tych elementów. Gorszy scenariusz przewiduje, że korek lub filtr odkręcą się podczas jazdy, co spowoduje całkowity odpływ oleju z silnika. Bez odpowiedniego smarowania motor może się zatrzeć – wtedy nie obejdzie się już bez wizyty u mechanika.

Nie oszczędzaj na częściach

Wiele osób, nad którymi wisi nieuchronne widmo zainwestowania w naprawę samochodu, szuka sposobów, aby trochę zaoszczędzić. To nic dziwnego – części potrafią być naprawdę kosztowne. Przed podjęciem decyzji o zakupie tańszych zamienników uszkodzonych elementów warto jednak się chwilę zastanowić. Z jednej strony możemy zapłacić mniej za nowy element i liczyć na łut szczęścia, że nie zawiedzie nas on przy pierwszej okazji; z drugiej natomiast, płacąc więcej za część od renomowanej firmy, możemy uchronić się przed znacznie większymi kosztami. To sprawia, że często większy wydatek początkowy okaże się w długoterminowej perspektywie lepszą opcją.