Najlepsi pisarze i książki ostatnich lat. Zobacz, co warto przeczytać

Książki to przyjaciele człowieka, którzy są zawsze i wszystko zrozumieją. Miłość do nich warto budzić w dzieciach już od najmłodszych lat. Książki otwierają umysły, ucząc prawidłowo pisać, pobudzają kreatywność, a nawet pomagają zrozumieć relacje międzyludzkie. Przygotowaliśmy przewodnik po ciekawych i ambitnych książkach, które powinien znać każdy pasjonat literatury.

Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe” – rozmach literacki podkreślony nagrodą Nobla

Listę książek ciekawych, a wręcz wybitnych zaczynamy od naszej polskiej noblistki, która w 2019 roku doczekała się wymarzonej nagrody. Olga Tokarczuk wydała wiele ciekawych książek, ale jej największy hit to „Księgi Jakubowe”. To opowieść pełna wątków, poziomów i możliwości do interpretacji. Olga Tokarczuk zadbała o szczegółowość detali i mnogość elementów, które przyciągają zaciekawionych odbiorców. „Księgi Jakubowe” to powieść o przeszłości, która budzi do refleksji i przemyśleń o życiu.

Marcin Wicha, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” – grafik piszący o śmierci

W roku 2017 Marcin Wicha pojawił się znikąd na rynku wydawniczym. Książka „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” to osobista opowieść o śmierci matki. Niesamowity sukces tej książki ma podstawy w jej uniwersalności. To książka, w której każdy może się odnaleźć. Opisuje ona uczucia i zmagania, z którymi zmaga się każdy po trudnej stracie. Marcin Wicha opisuje odejście matki w sposób wręcz wyjątkowy. Wspomina ją, jednocześnie stopniowo godząc się ze stratą.

Cezary Łazarewicz, „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” – zbrodnia lat osiemdziesiątych pokazana na nowo

Literatura faktu jest doceniana przez wielu. Pobudza do przemyśleń i szukania sensu. Książka Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” to dzieło, które opisuje tytułową historię. Auto zaczął od samego początku sprawy, czyli od zatrzymania na placu Zamkowym. Następnie dokładnie opisywał wszelkie sytuacje i sprawy. Zajął się zacierającymi dowody władzami oraz bezsilnością osób, które chciały pomóc. To opowieść, która koncentruje się na jednostce, ale tak naprawdę opowiada o losach państwa i jego sposobach na radzenie sobie z problemami.

Colson Whitehead, „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” – niewolnictwo i ucieczki na językach świata

Książka Colson Whitehead „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” to opowieść o sieci przerzutowej niewolników z południowych stanów Ameryki. Cała książka to zbiór historii i faktów. Opisane zostały w niej dokładnie wszelkie szlaki, bezpieczne kryjówki, drogi, przewodnicy i organizacje społeczne, które pomagały uciekinierom. Książka „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” to historia pełna szczegółów, która polecana jest głównie dla osób o mocnych nerwach.

Hanya Yanagihara, „Małe życie” – trudna historia o bolesnym brzmieniu

Naszą listę zamyka książka „Małe życie”, która stała się bestsellerem w 2015 roku. To historia przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Opowiada o dojrzewaniu, sukcesach, problemach z psychiką i traumach, od których trudno się uwolnić.