Najlepsze festiwale muzyki jazzowej w Polsce

Dla miłośników jazzowej muzyki powstaje wiele festiwali, które umożliwiają posłuchanie muzyki na żywo i spędzanie czasu w klimatycznym gronie. W Polsce pojawiają się duże festiwale jazzowe, które ściągają miłośników muzyki z całego świata. Poznaj je i skorzystaj z ich oferty, aby zagłębić się w przyjemne jazzowe rytmy razem z innymi miłośnikami muzyki.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

Przegląd piosenek jazzowych, który ma już ponad 20 lat. Idealne miejsce dla melomanów, którzy chcą rozkoszować się niesamowitymi dźwiękami. Ten przegląd międzynarodowy trwa przez prawie dwa miesiące i gromadzi ogromne ilości sympatyków muzyki. Co roku odbywa się w Warszawie, do której przyciąga tysiące turystów z zagranicy, jak i miłośników muzyki jazzowej z Polski.

W ponad dwudziestoletniej historii festiwalu pojawiło się na nim wiele sław, których występów lepiej nie przegapić, gdy zdarza się taka okazja. Na wspomnienie zasługują jazzowe gwiazdy zarówno krajowej, jak i światowej sławy. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce gościł między innymi polskich artystów, z czego wspomnieć warto np. Tomasza Stańko i Leszka Możdżera, lecz także zagranicznych gości. Na festiwalu pojawiły się takie sławy jak: Scott Hamilton, Duffy Jackson, Richard Galliano czy Kenny Wheeler.

Festiwal Jazz nad Odrą

Mimo tego, że to festiwal jazzowy, wiedzą o nim wszyscy. Nawet jeśli miłośnikami takich brzmień nie są. Od 1964, czyli od prawie 60 lat, widnieje na mapie polskich wydarzeń muzycznych. Co roku odbywa się we Wrocławiu. Koncerty organizowane są w Hali Ludowe, Teatrze Polskim i w Filharmonii Wrocławskiej. Na festiwalu Jazz nad Odrą pojawiają się różni artyści światowej sławy. Wspomnieć warto między innymi o Henryku Miśkiewiczu czy Krzesimirze Dębskim.

Jazz nad Odrą to nie tylko festiwal, na którym można posłuchać świetnej muzyki, lecz także konkurs muzyczny. Co roku młodzi artyści walczą o sławę, prestiż i nagrody. Dzięki temu festiwal co roku przyciąga tłumy. Połączenie światowych gwiazd i młodych umysłów to mieszanka tradycyjnych dętych instrumentów i nowoczesności, która sprawia, że co roku można zobaczyć na festiwalu coś nowego.

Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami

Kolejne duże miasto na mapie Polski, które posiada własny festiwal poświęcony muzyce jazzowej. Tym razem jest to Kraków, który gości już Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami od ponad 40 lat. Przez kilka dni zapraszani są artyści, którzy dają różnorodne koncerty, ściągają rzesze fanów. Ich występy dostępne są w Filharmonii Krakowskiej, Radiu Kraków i w Operze Krakowskiej.

Przez lata na Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami zostało zaproszonych wielu artystów i muzyków. Takie sławy jak Urszula Dudziak, Ewa Bem i Włodzimierz Nahorny to jedynie garstka z występujących na festiwalu gwiazd. Nie umniejszając polskim muzykom, warto wspomnieć o tych światowej sławy, którzy przyjechali na nasz rodzimy festiwal. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami przyciągnął takie postacie jak Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Lenny White czy Nigel Kennedy.