Najlepsze książki z dziedziny pedagogiki

Książki pedagogiczne to świetna skarbnica wiedzy dla nauczyciela i rodzica. Dzięki nim można sprawdzić znaczenie sygnałów, które wysyła dziecko, poznać sposoby działania czy też zainspirować się pod różnymi względami. Przygotowaliśmy zestawienie dobrych książek psychologicznych. Te lektury poszerzają horyzonty i pozwalają na lepsze zrozumienie natury ludzkie.

„Twoje kompetentne dziecko” Jesper Juul – o poważnym traktowaniu dziecka

Autor pochodzący z Danii Jesper Juul od lat zachęca do traktowania dzieci na poważne. To nie są zabawki, które nie znają pojęcia emocji i nie wiedzą, że coś jest nie tak. Nad pociechami trzeba się pochylić i zastanowić się co może siedzieć w ich głowach. Dziecko myśli inaczej niż dorosły, a to, co pozna w trakcie swojego rozwoju, zostanie z nim na całe życie. Jesper Juul pisze o tym, aby przyglądać się zachowaniu dzieci. Należy wyłapywać zawczasu niepokojące sygnały, których nie można ukrywać. Każda niewyleczona trauma wpłynie na przyszłość dziecka oraz ludzi w jego otoczeniu.

Dodatkowo w książce „Twoje kompetentne dziecko” jest wiele porad i informacji, na które normalnie można by nie wpaść. Jesper Juul twierdzi, że najważniejsze są wartości i tworzenie ich systemu od najmłodszych lat. To pozwala tworzyć harmonijne wychowanie, które przyniesie obopólne korzyści. Rodzice również bywają bezradni, muszą dbać o siebie i o dziecko, a to nie jest łatwe zadanie. Jesper Juul radzi jak się zachowywać i jak sprawić, że życie z pociechą będzie łatwiejsze i bardziej zrozumiałe.

„Zabawy fundamentalne” Colin Rose, Gordon Dryden – poznawanie świata na różnych poziomach

„Zabawy fundamentalne” to cykl książek dla rodziców. Powinni zapoznać się oni z tymi pozycjami jeszcze przed przyjściem malucha na świat. To ciekawy cykl edukacyjny, który opowiada o tym, jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w otaczający je świat. Autorzy zawarli wiele ważnych wskazówek, które ułatwią życie zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Opisali, przed czym pociech nie chronić i jak im pomagać w poznawaniu świata. Wszystkie rady stworzono w przystępny sposób, w postaci scenariuszy.

Cykl książek „Zabawy fundamentalne” to porady i kierunkowskazy, które powinny pojawiać się na drodze rodzica i dziecka. Dzięki nim świat staje się prostszy, bezpieczniejszy i łatwiejszy w pojmowaniu. Wiele porad jest opisanych w formie zabaw, dzięki czemu umożliwiają szybkie i komfortowe wprowadzenie dziecka w świat.

„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” Adele Faber, Elaine Mazlish – klasyka gatunku nadal przez niektórych niepojęta

Na koniec absolutna podstawa. Książka „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” to pozycja, którą powinni przeczytać wszyscy, którzy mają kontakt z dziećmi bądź planują go mieć. W niej znajduje się zbiór porad i zabaw, którymi pokazano jak budować komunikację z dziećmi w różnym wieku. Dzięki temu bez problemu można dowiedzieć się, jak dziecko reaguje, jakie sygnały wysyła i jak zachowywać się w danym momencie.