Najlepsze polskie kryminały ostatnich lat. Sprawdź, co czytać

Dobra książka kryminalna trzyma w napięciu. Pozwala wczuć się w historię, jest pełna szczegółów i elementów, które wciągają i pobudzają wyobraźnię. Dzięki dobrej książce kryminalnej czytelnik chce więcej z każdą stroną. Jakie jednak są dobre kryminały? Na polskim rynku mamy ich wiele, wystarczy jedynie dać szansa się im pochłonąć.

Seria o Saszy Załuskiej – książki od królowej polskiego kryminału

Listę zaczynamy od serii wydawanej przez Katarzynę Bondę. Kobietę, która od lat sama uznaje się za królową polskiego kryminału. Nie ma co się z nią sprzeczać. Jej książki sprzedają się znakomicie, a serie wciągają zaangażowanych czytelników, aż po uszy. Na szczególną uwagę zasługuje cykl książek „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Ta seria opowiada różne historie profilarki z polskiego wybrzeża. Cykl „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” to idealna rozrywka dla wszystkich, którzy uwielbiają seriale kryminalne, np. pokroju Zabójczych Umysłów. Sasza pojawia się w Sopocie, gdzie dostaje nietypowe zlecenie. Tak oto zaczyna się historia tytułowej bohaterki, którą śledzi się z każdą książką. Nie można się od nich oderwać, dlatego warto zakupić całą serię naraz, aby nie stracić nawet chwili i nie zastanawiać się za długo co było dalej. W skład serii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” wchodzą cztery książki – Pochłaniacz POWIETRZE, Okularnik ZIEMIA, Lampiony OGIEŃ i Czerwony pająk WODA.

Seria o Joannie Chyłce – książki, które zasłużyły na serial

Joanna Chyłka obecnie rozpozna dzięki serialowi, który od lat leci w telewizji, powstała jednak w głowie Remigiusza Mroza. To niekwestionowany król polskiego kryminału, który zasypał rynek swoimi książkami i zdobył ogromną sławę. Co roku wydaje od kilku do kilkunastu książek, ale jest jedna seria, która dała mu największy rozgłos. Co ważne, seria o Joannie Chyłce się nie skończyła. W roku 2022 jest jej już 15 części, a to może nie być koniec. Warto przed zabraniem się za czytanie sprawdzić kolejność, ponieważ każda historia ma znacznie. Dzięki każdej książce czytelnik może śledzić losy i historie, które poznaje pani mecenas Chyłka. Ta świetnie zna się na swoim fachu. Ma za nich normy społeczne, dostaje to, czego chce, a dodatkowo uwielbia bawić się w paragrafach i przepisach. Seria książek o Chyłce to pożywka dla fanów kryminału i dla tych zainteresowanych polskim prawem.

Saga o Lipowie – wątki psychologiczne na poziomie Agathy Christie

Następna kobieta polskiej sceny kryminałów to Katarzyna Puzyńska, która na uznanie zasłużyła serią o fikcyjnej miejscowości Lipowo. Jej książki to połączenie wątków psychologicznych, powieści obyczajowych i kryminału. Seria o Lipowie ma już 14 książek, a według autorki to nadal nie koniec. Każda książka opowiada o zbrodni, którą trzeba rozgryźć. To nie tylko wyścigi z czasem, lecz także ujawnienie mrocznych tajemnic, przeszłości, która nie powinna wyjść na jaw i wielu sekretów mieszkańców niby spokojnego miasteczka. Każdy, kto lubi kryminały, wie, że w takich małych miastach jest najwięcej ciekawych historii, które czasami zapierają dech.