Odkurzacze bezworkowe – jak działają i czy są bezpieczne dla zdrowia?

O odkurzaczach bezworkowych od kilku lat słyszy się coraz więcej. Czy to znaczy, że warto stawiać właśnie na modele tego rodzaju? Jak właściwie działają odkurzacze cyklonowe, ii czy ich używanie ma wpływ na ludzkie zdrowie? Te kwestie wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Czym jest odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe inaczej nazywamy cyklonowymi. Są to odkurzacze, które służą do  sprzątania powierzchni poziomych domów czy mieszkań. Na pozór nie różnią się niczym od tradycyjnych odkurzaczy. Główną różnicę stanowi jednak to, że zbierane przez urządzenie zanieczyszczenia nie gromadzą się w worku wewnątrz urządzenia, lecz w specjalnej komorze. Kurz i wszelkie inne nieczystości, które mieszczą się po użytkowaniu w tym pojemniku, należy utylizować. Komorę zastępującą worek przemywa się wodą, aby ponownie włożyć do odkurzacza. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie tak często decydują się na odkurzacze bezworkowe jest właśnie to, że nie muszą inwestować w wymienne worki. Na przestrzeni lat umożliwia to zaoszczędzenie całkiem sporych kwot pieniędzy, a także pozbawia zmartwień o to, że worek nagle zapełni się, a my nie będziemy mieli czym go zastąpić.

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze cyklonowe są wyposażone także w szybkobieżne silniki elektryczne, które wraz z turbiną wytwarzają wir powietrza o bardzo wysokiej sile ssania, przypominający cyklon. Z tego powodu mówi się, że odkurzacze bezworkowe działają w technologii cyklonowej. Zanieczyszczenia, które zbiera ssawka odkurzacza są zasysane do wnętrza odkurzacza. Wirujące cząsteczki powietrza i kurzu trą się o siebie wzajemnie, a te cięższe opadają na dno komory.

Powietrze, które wydostaje się z odkurzacza, jest z kolei odpowiednio filtrowane. Niemal każdy, nawet bardzo tani odkurzacz bezworkowy wyposażony jest w filtry HEPA, które oczyszczają wydostające się  na zewnątrz urządzenia powietrze.

Czy odkurzacz bezworkowy jest bezpieczny dla zdrowia użytkownika?

Odkurzacze bezworkowe to z pewnością nowoczesne urządzenia, którym warto poświęcić uwagę. Mimo że często są tańsze, niż odkurzacze tradycyjne, to na dłuższą metę pozwalają na poczynienie niemałych oszczędności. Jak wpływają na zdrowie swoich użytkowników?

Powszechnie uważa się, że filtrowanie powietrza jest w przypadku odkurzaczy bezworkowych bardzo skuteczne. Pojemnik z zabrudzeniami można bez problemu opróżniać po każdej wykonanej przy użyciu odkurzacza pracy. Na wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniany alergikom wielki wpływ mają także wspomniane wcześniej filtry HEPA, skutecznie zatrzymujące zarodniki grzybów i pleśni, roztocza, czy zanieczyszczenia innego rodzaju. Filtry HEPA są wysoce efektywne, dzięki czemu alergicy i astmatycy czują się bardzo dobrze, przebywając w pomieszczeniach czyszczonych odkurzaczami, które są w nie wyposażone.

Jeśli zatem postawimy na model odkurzacza bezworkowego o niemałej mocy, który pozwoli nam skutecznie czyścić wybrane przestrzenie, można śmiało powiedzieć, że jest to urządzenie bezpieczne dla zdrowia. Możliwość częstego czyszczenia pojemnika na zanieczyszczenia oraz regularnej wymiany filtrów takich, jak HEPA pomoże w utrzymaniu jakości powietrza na wysokim poziomie. Odkurzacz bezworkowy to skuteczny sposób na powietrze czyste od alergenów i drobnoustrojów – nie bój się sięgać po to, co nowe.