Okna na parterze. Jak je zasłonić?

Każdy, kto mieszkał lub mieszka na parterze wie, jak ważne jest zasłanianie okien. Ciekawskie spojrzenia przechodniów zawsze towarzyszą mieszkańcom dolnych pięter, co zaburza poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Jak jednak zasłonić okna i nie tracić całego światła słonecznego? Opiszemy kilka celnych porad, aby ułatwić Ci życie.

Zasłony i zazdrostki – ciekawa alternatywa dla tradycyjnych firan

Tradycyjne firany rzadko kiedy są używane w nowoczesnych mieszkaniach. Nie dość, że nie pasują do eleganckich wnętrz, to dodatkowo optycznie zajmują sporo miejsca. Ich ogromnym minusem jest również wymóg prania i wieszania, który wielu użytkownikom spędza sen z powiek. Co zrobić jednak, aby zasłonić okna, a nie korzystać z takich tradycyjnych firan? Użyć zazdrostek. To małe firany, które wiesza się w połowie okna, na wysokości wzroku. Dzięki temu stanowczo ogranicza się widok z zewnątrz, jednocześnie nie tracąc światła słonecznego, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo dobrze jest skorzystać z zasłon. Te powieszone na bokach tworzą niesamowity klimat, a wieczorami przydają się do pełnego zakrycia okien.

Folie do okien

Specjalne folie do okien to świetna sprawa do okien na parterze czy też takich, które znajdują się za blisko balkonów ciekawskich sąsiadów. Folie do okien dostępne są w różnych kolorach, barwach, wzorach czy strukturach. Są widoczne, o ile wybierze się tańsze modele. Dobre jakościowo drogie folie do okna dają efekt lustra weneckiego. Ich cena idzie w parze z jakością. Do tego taka folia do okien nie ogranicza widoku, pozwala na swobodne docieranie promieni słonecznych oraz ocieplanie pomieszczenia. Zakup folii do okna to koszt od kilkunastu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od wielkości okna i rodzaju folii.

Rolety do okien na parterze

Najczęstsze rozwiązanie w przypadku nowoczesnych pomieszczeń. Rolety są używane do różnych rodzajów okien i zawsze pasują. Można je zakupić i zamontować samodzielnie bądź korzystając z pomocy specjalistów. Rolety powinny zostać zakupione tak, aby idealnie pasować do okien. Pod uwagę warto wziąć rodzaje mechanizmów i materiałów. Ważny jest również kolor oraz ilość przenikania światła przez daną roletę. Do mieszkań na parterze najlepiej sprawdzają się rolety typu dzień-noc. Charakteryzują się naprzemiennie ułożonymi pionowymi bądź poziomymi paskami. Dzięki nim można w ciągu dnia tylko w części przesłonić okna, a w nocy w pełni, aby zapewnić sobie 100% prywatności.

Ciekawym pomysłem do mieszkań położonych na parterze są rolety plisowane. Ich położenie można swobodnie regulować. W odróżnieniu od tradycyjnych rolet umożliwiają zasłanianie od góry oraz od dołu. Dzięki temu można częściowo zasłonić dolną część okna, a górę pozostawić tak, aby do pomieszczenia wpadały swobodnie promienie słoneczne. Są łatwe w obsłudze, czyszczeniu oraz dodają ciekawego charakteru każdemu mieszkaniu. Plisowane rolety najlepiej, aby zamontował specjalista. To sprawi, że będą one dłużej wytrzymałe i bezpieczniejsze w użytkowaniu.