Onycholiza, czyli rozwarstwienie płytki paznokcia

Nasze dłonie są codziennie narażone na kontakt z różnymi powierzchniami i substancjami – z tego względu warto szczególnie zadbać o ich kondycję, która przekłada się także na ich wygląd. Czasami jednak mimo zapewnienia im najlepszej opieki, na przykład w postaci nawilżających kremów czy maseczek, zdarza się, że borykają się z różnymi problemami. Jednym z nich jest onycholiza, czyli rozwarstwienie płytki paznokcia.

Czym jest onycholiza?

O onycholizie mówimy wtedy, gdy dystalna część płytki paznokcia – fragment położony bliżej opuszka palca – odkleja się od łożyska. Możemy wtedy zaobserwować zmianę zabarwienia paznokcia z bladoróżowego na biały lub lekko żółtawy. Jest to spowodowane pojawieniem się pod powierzchnią płytki powietrza, jak również dostających się tam wraz z nim zanieczyszczeń. Co istotne, zjawisku temu nie towarzyszy stan zapalny łożyska, ponieważ onycholiza nie jest chorobą macierzy paznokcia.

Co powoduje pojawienie się onycholizy? 

Rozwarstwienie płytki paznokcia może mieć kilka przyczyn. Mogą to być między innymi urazy, infekcje czy powikłania przy różnych chorobach – przyjrzyjmy się najczęstszym czynnikom powodującym onycholizę.

Onycholiza pourazowa

Jedną z najczęstszych przyczyn rozwarstwienia płytki paznokcia są urazy mechaniczne. Silne uderzenia, szczególnie u osób z długimi paznokciami, mogą prowadzić do oderwania płytki od łożyska. Ryzyko wystąpienia onycholizy zwiększają także wszelkie zabiegi polegające na podważaniu płytki paznokciowej, na przykład w celu usunięcia zabrudzeń czy ciał obcych. Również nieprawidłowo wykonany manicure stanowi w tym przypadku czynnik ryzyka, ponieważ może on w znaczący sposób naruszyć strukturę paznokcia, czyniąc go słabszym i bardziej podatnym na urazy. Z tego względu należy stawiać wyłącznie na sprawdzone produkty i używać ich w odpowiedni sposób.

Infekcja jako przyczyna onycholizy

Onycholiza może powstać również w wyniku zakażenia. Do czynników etiologicznych odgrywających w tym przypadku największą rolę możemy zaliczyć drożdżaki i paciorkowce, a także wirus opryszczki. Warto więc uważnie obserwować wszelkie zmiany w obrębie naszych paznokci – wprowadzenie specjalistycznego leczenia może okazać się niezbędne. 

Onycholiza a choroby układowe

Onycholiza często towarzyszy również chorobom układowym. Wśród nich możemy wyróżnić przede wszystkim te związane z tarczycą, a w szczególności nadczynność. Pacjenci, u których rozwarstwienie płytki paznokcia zaczyna się od czwartego i piątego palca (tzw. paznokcie Plummera), powinni rozważyć przebadanie się pod kątem bezobjawowej nadczynności tarczycy.

Jak poradzić sobie z onycholizą?

Aby skutecznie rozwiązać problem rozwarstwiania się płytki paznokciowej, najpierw należy ustalić jej przyczynę, ponieważ każda z ewentualności będzie wymagała podjęcia innych kroków. Jeżeli onycholiza została spowodowana przez uraz mechaniczny, możemy spokojnie poczekać, aż paznokieć samoczynnie się zregeneruje. Nie zaszkodzi zabezpieczyć uszkodzenie przed zanieczyszczeniami, detergentami, czy wilgocią, używając chociażby przepuszczalne gazy. W przypadku onycholizy o podłożu infekcyjnym konieczne może okazać się wdrożenie leków o działaniu antybiotycznym. Aby skutecznie pozbyć się problemu, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą dermatologiem.