Opony zimowe czy całoroczne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogumienia?

Mimo rosnącej z każdym rokiem wśród użytkowników aut popularności opon całorocznych, wciąż są zwolennicy „sezonówek”, którzy bardzo sceptycznie podchodzą do pomysłu używania tych samych opon przez wszystkie pory roku. Dlaczego? Najczęściej wymieniane obawiają się niebezpiecznych warunków panujących na drogach zimą i tego, czy opona całoroczna im sprosta. Jakie opony wybrać i na co zwrócić uwagę?

Opony zimowe a całoroczne – porównanie 

Aby opony całoroczne były wytrzymałe i mniej podatne na zużycie mechaniczne, wykonuje się je z twardszej mieszanki niż w przypadku opon zimowych. Z założenia, całoroczne ogumienie ma łączyć w sobie właściwości opon letnich oraz zimowych. Oznacza to, że w niskich temperaturach zachowują swoją elastyczność i nie twardnieją. Bieżnik opon wielosezonowych, charakteryzuje się głębokimi wcięciami i rowkami rozmieszczonymi tak jak w przypadku klasycznych zimówek. Natomiast wzór bieżnika przypomina wzór opon letnich. 

Zimowe opony samochodowe nadają się do użytku, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Zimówki pozostają miękkie nawet w bardzo niskich temperaturach. Zachowują one lepszą przyczepność podczas opadów śniegu i na oblodzonej powierzchni ze względu na mniejszą gęstość mieszanki niż w przypadku opon wielosezonowych.  Oprócz tego droga hamowania będzie nieco krótsza. Samo to wskazuje, że w przypadku mroźnych zim, bezpieczniejszym rozwiązaniem będą opony sezonowe. Należy jednak pamiętać o tym, że nie można używać ich, gdy jest ciepło, ponieważ stają się jeszcze bardziej miękkie. Opony zimowe na drodze zachowują się nieco głośniej niż ogumienie całoroczne. Niektórzy mogą traktować to jako ich wadę. 

Jakie są koszty utrzymania opon zimowych a całorocznych?

W przypadku opon całorocznych nie ponosisz kosztów wymiany ogumienia i jego magazynowania. Te wielosezonowe” są jednak nieco droższe i zużywają się o wiele szybciej niż opony sezonowe, dlatego ich wymiana będzie konieczna częściej niż w przypadku letnich i zimowych. Wymiana ogumienia sezonowego generuje każdorazowo koszty wymiany rzędu 100 zł. 

Opony zimowe czy całoroczne?  

Na wybór opon całorocznych możesz sobie pozwolić gdy:

  • nie pokonujesz zbyt długich i dalekich tras
  • mieszkasz w dużym mieście, gdzie nawet zimą panują dobre warunki drogowe, z racji tego, że nawierzchnia jest regularnie odśnieżana
  • często rezygnujesz ze zmiany opon – przez cały rok poruszasz się na ogumieniu letnim lub zimowym

Na opony zimowe postaw, jeśli:

  • często i dużo podróżujesz, w dodatku na długich dystansach
  • poruszasz się nie tylko po mieście, lecz także po terenach rzadko uczęszczanych
  • chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo jazdy zimą
  • zdarza Ci się pokonywać trasy z dużą prędkością 

Podsumowując, wybór ogumienia Twojego samochodu jest kwestią dosyć indywidualną. Decyzja powinna być oparta na własnych wymaganiach co do komfortu jazdy, kosztów utrzymania opony czy kwestii bezpieczeństwa, a także przestrzeni, po której jeździsz. Jeśli jesteś kierowcą, który porusza się głównie po ulicach wielkiego miasta, może się okazać, że całoroczne opony okażą się dla Ciebie dobrym wyborem. Nie można jednak zapominać, że wielosezonowe ogumienie stanowi kompromis pomiędzy zimówkami a oponami letnimi, stąd nie jest możliwe, że sprawdzą się idealnie w każdych warunkach przez cały rok.