Opryszczka – szpetny i zakaźny bąbel na ustach!

Opryszczka to nie tylko zwykły bąbel, który na tydzień czy dwa powoduje ból. To sprawa, którą powinien zainteresować się lekarz. Dowiedz się, kiedy iść do lekarza i co zrobić, aby opryszczka nie występowała na twoich ustach. Dbaj o zdrowie, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym.

Powstanie opryszczki – powody i choroby

Opryszczka to choroba zakaźna błon śluzowych i skóry. Wywoływana jest przez wirus HSV-1. To nie jest groźny wirus, a większość społeczeństwa nosi go w sobie, nie mając o tym pojęcia. Opryszczka na szczęście nie jest stała, a pojawia się sporadycznie. Najczęściej następuje w określonych sytuacjach, np. w stresie czy zmianach temperatur. Wirus opryszczki z natury jest uśpiony i nie daje żadnych widocznych objawów. Jednym z nich jest widoczny bąbel, który uaktywnia się w konkretnych sytuacjach. Co ważne, wirus opryszczki nie jest w pełni wyleczalny.

Opryszczka najczęściej pojawia się w sytuacjach przemęczenia, wzmożonego stresu czy w trakcie chorób. Uwielbia atakować osłabionych, przemarzniętych ludzi oraz kobiety w trakcie miesiączki. Osłabienie organizmu to dla niego idealna okazja do ataku. Dlatego należy dbać o siłę organizmu, aby walczył z wirusem i szybko pozbywał się go z ciała.

Sposoby zarażenia – jak zakazić się HSV-1

Opryszka należy do chorób zakaźnych, przez co wystarczy nawet lekki kontakt z zarażonym, aby samemu otrzymać taką samą przypadłość. Nie musi być to kontakt bezpośrednio z opryszczką czy też śliną osoby zarażonej. Wystarczy komuś podać dłoń, a następnie skażoną skórę przyłożyć do własnych ust. To sytuacje, których ciężko uniknąć, dlatego przede wszystkim należy najczęściej myć ręce. Jeśli nie ma wody w okolicy, należy regularnie czyścić je chusteczkami z płynem antybakteryjnym bądź żelami antybakteryjnymi. Do zakażenia opryszczką dochodzi w wielu miejscach codziennego użytku. Mogą to być szkoły, biura, sklepy czy obiekty komunikacji miejskiej.

Opryszczką najszybciej zarazić się można, gdy ma się bezpośredni kontakt z osobą podczas wykwitu. W takim przypadku należy unikać wszelkich zbliżeń i czułych gestów. Trzeba zrezygnować z dotykania, obejmowania czy całowania. To samo tyczy się korzystania ze wspólnych naczyń bądź sztućców. Wirus czyha na okazję, której lepiej mu nie dawać.

Leczenie opryszczki – apteczne i domowe

Do lekarza należy zgłosić się, jeśli opryszczka występuje regularnie i często – więcej niż 6 razy w ciągu roku. W takiej sytuacji otrzymuje się specjalny lek antywirusowy. Nieleczona opryszczka może prowadzić do zapalenia opon mózgowych. To choroba, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie i życie człowieka. Nieleczona opryszczka może zakazić również inne narządy, np. oczy. W przypadku zatarcia ich po kontakcie z opryszczką dochodzi do zapalenia rogówki, co może doprowadzić nawet do trwałej ślepoty.Jeśli opryszczka nie pojawia się tak często, można leczyć ją dostępnymi środkami z apteki. Dobrze sprawdzą się maści, plastry na opryszczkę i leki wpływające na zmniejszenie siły wirusa HSV-1.