Otwierasz serwis motocyklowy? Podpowiadamy, jaki sprzęt wybrać

Spora część zagorzałych pasjonatów motoryzacji zastanawia się nad otworzeniem własnego warsztatu. Jeśli w Twojej okolicy brakuje porządnego mechanika motocyklowego, ten pomysł może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wielu właścicieli jednośladów decyduje się na oddanie swojego pojazdu w ręce profesjonalistów – sprawdź, w co wyposażyć swój warsztat, by wyjść naprzeciw ich potrzebom.

Zakres usług serwisowo-naprawczych

Mimo tego, że wielu amatorów motoryzacji w ramach pielęgnowania swojej pasji wykonuje samodzielnie część napraw przy swoich pojazdach, pewne kwestie zawsze wymagają pomocy fachowców. Prawidłowe przygotowanie motocykla do jazdy wymaga często nie tylko odpowiednich umiejętności, lecz także profesjonalnego sprzętu. Dotyczy to między innymi regulacji, konserwacji i synchronizacji gaźników czy usuwania luzów w zaworach silników czterosuwowych. Również prace związane z wymianą olejów i filtrów w układzie smarowania powinny być wykonywane przy pomocy specjalistycznych narzędzi.

Komputer w warsztacie to podstawa

W obecnych czasach warsztaty, które nie mają na swoim wyposażeniu komputerów diagnostycznych, zasadniczo nie mają racji bytu. Wynika to między innymi z konieczności dostosowania się do norm emisji spalin ustalanych przez Unię Europejską. To z kolei wymusza na właścicielach zakup odpowiedniego sprzętu i oprogramowania diagnostycznego, co wiąże się wydatkiem rzędu 15 tysięcy złotych. Również wspomniana wcześniej regulacja gaźników wymaga specjalnych urządzeń – w tym przypadku musimy przygotować się na kwoty w okolicach 5 tys. zł.

Niezbędne wyposażenie warsztatu

Wiemy już, jak istotny jest zakup odpowiedniego komputera. Co jeszcze będzie obowiązkowym elementem wyposażenia warsztatu? Przede wszystkim dokonanie większości napraw nie będzie możliwe bez podnośnika. Przed zakupem sprawdź, czy produkt zapewnia interesujące Cię parametry – na przykład udźwig potrzebny do obsługi pojazdów konkretnego typu.

Aby zapewnić sobie komfort pracy i zachować porządek w warsztacie, zainwestuj w odpowiednie szafki i skrzynki na narzędzia. Odpowiednia organizacja miejsca pracy potrafi bezpośrednio przełożyć się na Twoją wydajność, co docenią także klienci.

Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich narzędzi. W zależności od tego, jakie dokładnie usługi planujesz świadczyć w swoich warsztacie, niezbędny asortyment może się trochę różnić. Na pewno jednak nie obejdzie się bez kompletu kluczy płaskich, imbusowych czy nasadowych. Warto również zainwestować w klucz dynamometryczny.

Praca z ogumieniem również wymaga specjalistycznego osprzętu – jednym z podstawowych produktów będzie wysokiej jakości kompresor. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w montażownicę oraz wyważarkę.

Koszty wyposażenia

Ciężko jest z góry określić, jaki dokładnie budżet musimy przeznaczyć na wyposażenie nowego warsztatu motocyklowego. Koszty mogą wahać się od 15 do nawet 150 tysięcy złotych – wiele zależy nie tylko od proponowanych usług, lecz także od tego, czy zdecydujemy się na sprzęt od renomowanych producentów, czy tańsze zamienniki. Przy wyborze urządzeń warto kierować się jakością wykonania, a w przypadku sprzętów pomiarowych – również dokładnością oferowaną przez dany produkt. Warto zaznaczyć, że zakup narzędzi wyższej klasy pozwoli Ci oszczędzić wydatków związanych z szybkim zużyciem i koniecznością naprawy, a także zapewnić lepszy standard klientom.