Prezent dla gracza – jaką kartę graficzną wybrać do nowych gier?

Szukasz prezentu dla gracza i masz stosunkowo duży budżet? Idealnym wyborem będzie karta graficzna – to właśnie ten komponent w sporym stopniu decyduje o wydajności w grach. Odpowiednio dobrany produkt pozwoli cieszyć się doskonałym wyglądem nawet najnowszych i najbardziej wymagających tytułów. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Dlaczego karta graficzna jest tak ważna dla graczy?

Działanie każdego komputera zależy od wielu istotnych komponentów, które współpracują ze sobą, by obsłużyć obliczenia wykonywane przez różne programy. Główną rolę odgrywają tutaj procesor i pamięć RAM, a także poszczególne podzespoły podłączone do płyty głównej – w tym karta graficzna. O ile przy standardowym użytkowaniu laptopa czy komputera wystarczy podstawowa, zintegrowana grafika o stosunkowo niewielkich możliwościach, o tyle dla graczy jest to komponent, który w dużej mierze decyduje o możliwościach sprzętu. Wynika to z roli karty graficznej: to właśnie ona odpowiada za generowanie obrazu wyświetlanego na ekranie. Najnowsze gry są bardzo wymagające pod tym względem – skomplikowane, realistyczne bryły oraz zaawansowane światło wymagają ogromnej wydajności ze strony procesora graficznego. To zadania, z którym nie poradzi sobie zwykła jednostka obliczeniowa: przy kartach graficznych stosuje się specjalne rozwiązania, które zapewniają odpowiednie warunki przy tego typu procesach.

W większości komputerów gamingowych przy karcie graficznej niezbędny jest także solidne chłodzenie, dzięki któremu możliwe będzie utrzymanie właściwej temperatury układu. Co więcej, warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa typy grafiki: zintegrowaną oraz dedykowaną. Który z tych rodzajów będzie lepszy dla gracza?

Zintegrowana karta graficzna

W tym przypadku mowa o układzie, który zasadniczo stanowi część procesora. To rozwiązanie stosowane szczególnie często w laptopach, choć możemy się z nim spotkać także w wielu desktopowych układach. Tego typu grafika poradzi sobie z codzienną pracą, ale nie będzie wystarczająca dla graczy lub profesjonalistów. Kompaktowe rozmiary i nacisk na energooszczędność łączą się z brakiem możliwości uzyskania odpowiednio dużej wydajności przy skomplikowanych procesach – z tego względu przy grach niemal zawsze lepiej sprawdzi się dedykowana karta graficzna.

Dedykowana karta graficzna

Dedykowana karta graficzna stanowi zupełnie oddzielny element wyposażenia komputera. Dzięki temu nie ma ograniczeń związanych z rozmiarem czy wykorzystaniem energii – to sprawia, że GPU tego rodzaju może sprawnie obsłużyć najbardziej zaawansowane procesy. Aktualnie dostępne produkty są w stanie obsłużyć nawet rozdzielczość 4K i 8K. Dodatkowo można liczyć na sporą ilość pamięci oraz ogromną liczbę rdzeni odpowiedzialnych za dość skomplikowane obliczenia. Komputer dla gracza praktycznie musi być wyposażony w wydajną, dedykowaną kartę graficzną – chcąc zrobić prezent miłośnikowi gamingu, warto postawić właśnie na solidne GPU.

Jaka karta graficzna obsłuży nowe gry?

Szukając odpowiedniej karty graficznej, która obsłuży najnowsze tytuły, mamy do wyboru głównie propozycje dwóch producentów, którzy od lat dominują na rynku. Mowa o Nvidii oraz AMD – należy jednak zaznaczyć, że od niedawna dołączył do nich także Intel. Dzięki temu konkurencja w następnych latach będzie jeszcze bardziej zacięta, co przełoży się na znacznie większy wybór przy zakupie GPU. Warto zatem już teraz dowiedzieć się, które parametry są kluczowe. Jednym z najważniejszych jest pamięć, określana jako VRAM – to od niej zależy, ile informacji karta jest w stanie przechować na bieżąco, by móc sprawnie renderować obraz. Do tego liczy się wsparcie dla technologii takich jak ray tracing, które zależy zazwyczaj od rodzaju zastosowanych rdzeni. Nie bez znaczenia jest także rodzaj portów w karcie graficznej – muszą one być przede wszystkim dostosowane do wejść w monitorze. Jeśli o chłodzenie, istotna jest obecność radiatora lub wentylatora, które mają kluczowe znaczenie podczas najbardziej czasochłonnych i wymagających rozgrywek.

GeForce GT 1030 – budżetowa propozycja dla graczy

Nie trzeba wydawać małej fortuny, by cieszyć się świetnymi wrażeniami z gier: można je osiągnąć obecnie nawet z nieco starszymi modelami, które będą dostępne w znacznie niższej cenie niż najnowsze propozycje. Jednym z nich jest GeForce GT 1030 – karta od Nvidii przygotowana na bazie architektury Pascal. To świetne połączenie wydajności, atrakcyjnej ceny oraz niskiego zużycia energii. Dodatkowo można liczyć na sprawne chłodzenie, które zapewni odpowiednie warunki nawet przy długiej sesji grania.

GeForce RTX 3060 Gaming OC

Jeśli jednak chcemy postawić na coś z najwyższej półki, najlepszym wyborem będą nowoczesne karty z ray tracingiem, takie jak GeForce RTX 3060. Warto zwrócić uwagę szczególnie na wariant Gaming OC, który został przystosowany pod kątem wymagań graczy. Karta jest wyposażona w solidny radiator, dwa złącza 8-pinowe oraz zintegrowany obwód do monitorowania napięcia na szynie jednostki zasilającej. Ilość pamięci VRAM wynosi w tym przypadku aż 12 GB, dzięki czemu karta poradzi sobie bez problemu z każdym wyzwaniem.

Radeon RX 6650 XT: świetna wydajność od AMD

Pora na propozycję od AMD – głównego konkurenta Nvidii. Czym wyróżnia się karta Radeon RX 6650 XT? To między innymi obecność specjalnych akceleratorów odpowiedzialnych za ray tracing, a także wysokie taktowanie procesora graficznego. Do tego dochodzi również ilość pamięci na poziomie 8 GB oraz bardzo wydajne chłodzenie. Takie połączenie poradzi sobie z wieloma nowymi grami – to świetny pomysł na prezent dla miłośnika cyfrowej rozrywki.