Prostowniki – ranking sprzętu

Co zrobić, gdy akumulator w samochodzie odmówił posłuszeństwa, a my nie mamy możliwości lub czasu odstawić auta do warsztatu? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi prostownik – urządzenie, które może niejednokrotnie uratować kierowcę. Warto zainwestować w porządny sprzęt, który zapewni wsparcie w trudnych momentach.

Jak wybrać odpowiedni prostownik?

Wybór właściwego prostownika wcale nie jest prostą sprawą. W zależności od tego, w jaki akumulator wyposażony jest nasz pojazd i jaka jest jego pojemność, dedykowany do niego będzie inny sprzęt ładujący. Istotne jest również to, czy będziemy używać prostownika do ładowania jednego, czy dwóch akumulatorów, których parametry mogą się od siebie różnić. Na tę kwestię powinni zwrócić uwagę szczególnie posiadacze większej liczby aut.

Standardowe modele

Największą popularnością cieszą się prostowniki standardowe, które sprawdzą się w przypadku większości aut osobowych. To tanie i proste w budowie urządzenia wyposażone przede wszystkim w transformator. W przeciwieństwie do droższych prostowników nie oferują zabezpieczeń, które chronią akumulator przed zwarciem.

Prostownik mikroprocesorowy

Ten typ prostowników obejmuje znacznie bardziej zaawansowane urządzenia. Całym procesem ładowania zarządza wbudowany mikroprocesor, co zapewnia bezpieczeństwo na przykład poprzez automatyczne zakończenie poboru prądu, kiedy akumulator zostanie w pełni naładowany. Sporą zaletą jest fakt, że aby podładować akumulator, nie musimy go wymontowywać z samochodu.

Prostowniki trakcyjne

Na rynku dostępne są również prostowniki trakcyjne, które są w stanie naładować znacznie większe akumulatory. Są one odpowiednie na przykład do wózków widłowych, samochodów elektrycznych i różnego rodzaju maszyn zasilanych prądem.

Przegląd sprzętu

Szykując się do zakupu prostownika, zwróć uwagę także na takie parametry jak jego masa i wymiary (szczególnie ważne, gdy nie masz do dyspozycji zbyt dużo miejsca), napięcie wyjściowe i zasilające oraz szczytowy prąd ładowania. Jak wybrać idealny prostownik? Zapraszamy do przeglądu kilku popularnych modeli.

Prostownik Vorel 12 V/6 A/84 Ah

Pierwsza propozycja należy do budżetowych opcji – koszt wynosi poniżej 100 złotych. Za pomocą tego prostownika możemy ładować akumulatory kwasowo-ołowiowe WET. Warto zaznaczyć, że producent zadbał o zabezpieczenia zapobiegające przeładowaniom i przepięciom. Prostownik waży około 1,5 kg, więc jest stosunkowo lekki i łatwy w transporcie.

Prostownik Intertec ECO 12 V

Na zakup tego modelu mogą zdecydować się posiadacze aut z akumulatorem kwasowo-ołowiowym o napięciu 20–70 Ah. Podobnie jak poprzedni model, sprzęt ten został wyposażony w specjalne systemy zabezpieczające. Dodatkowo konstrukcja obejmuje wskaźnik ładowania w postaci diody LED.

Hecht 2012 – 6/12 V

Prostownik Hecht 2012 jest przeznaczony do ładowania akumulatorów ołowiowych, żelowych i AGM o napięciu 6 lub 12 V. Charakteryzuje się wyjątkowo dużą szybkością ładowania, sprawdzi się więc w kryzysowych sytuacjach. Dodatkowo urządzenie oferuje opcję rozpoznawania napięcia i wad akumulatora. Po zakończeniu ładowania prostownik przechodzi w tryb czuwania.

SENA 4A z mikroprocesorem

To zdecydowanie najbardziej zaawansowany technologicznie prostownik w całym zestawieniu. Urządzenie monitoruje stan akumulatora podczas ładowania, a także wskazuje użytkownikowi ewentualne błędy. Za jego pomocą naładujesz akumulator kwasowo-ołowiowy, żelowy lub AGM. Łatwość użytkowania wspiera wbudowany wyświetlacz LCD.