Przygotuj się na wiosnę! Jak urządzić domowy ogródek?

Wiosna to idealna pora na porządki zarówno w domu, jak i ogrodzie. Z odrobiną determinacji i odpowiednich narzędzi sprawisz, że otoczenie będzie prezentować się zjawiskowo, a rośliny przez cały rok będą zdobić ogród. Jak zabrać się za wiosenne porządki w otoczeniu domu? Od czego zacząć?

Wiosenne prace w ogródku

Marzec to miesiąc, w którym wiele osób rozpoczyna pierwsze prace w ogrodzie. Najlepszym dniem na pierwsze czynności liftingowe jest pierwszy dzień wiosny. Zacznij od porządkowania działki po minionej zimie. Usuń pozostałości liści, martwej trawy oraz przytnij drzewa i krzewy. Ten czas jest idealny na rozłożenie kompostu i szczepienie drzewek owocowych. Marzec to czas przygotowania gleby poprzez przekopanie jej oraz spulchnienie. Następnie możesz wytyczyć miejsca grządek oraz rabat lub pomyśleć nad miejscem na nowy skalniak, który w lecie będzie cieszył oko feerią barw kwitnących roślin. U nas znajdziesz wiele sadzonek, które wsadzone wczesną wiosną ozdobią ogród, gdy nadejdą cieplejsze dni. 

Wiosenna pielęgnacja krzewów i drzew owocowych

Jeżeli w swoim ogródku posiadasz drzewa i krzewy owocowe, to końcówka marca jest najlepszym czasem na zadbanie o nie po minionej zimie. Warto wykonać cięcie prześwietlające grusz, śliw i jabłoni. Marzec to idealna wprost pora na bielenie pni oraz obciążanie pędów młodych drzewek. Jeżeli masz zamiar posadzić nowe drzewa owocowe, powinieneś pamiętać o ich przycięciu i aplikacji środka grzybobójczego w miejscu cięcia, co ma za zadanie zapobiec chorobie rośliny. Środki ochrony roślin i nawozy znajdują się w kategorii „odżywki i nawozy”. Wybór jest niezwykle duży, dlatego z pewnością uda się dobrać odpowiedni produkt do rośliny, która potrzebuje wsparcia. Drzewa, które zostały posadzone jesienią, również wymagają naszej uwagi. Pamiętaj o rozgarnięciu kopczyków i płytkim przekopaniu ziemi.

Ogród ozdobny i wiosenne porządki

Marzec w ogrodzie ozdobnym nie należy do miesięcy leniwych. Tutaj również należy zadbać o uprzątnięcie pozostałości po zimie, takich jak zgniłe liście. Ta pora roku sprzyja sadzeniu nowych roślin: lilii czy nagietków. Marzec to idealna pora na przeflancowanie roślin dwuletnich, jeżeli takowe znajdują się w naszym ogrodzie. Co jeszcze powinniśmy zrobić wiosną w naszym ozdobnym ogródku? Przede wszystkim warto skupić się na nawożeniu roślin kompostem lub torfem. W tym miejscu powinno się rozważyć zakup kompostownika, jeżeli jeszcze się go nie posiada. Wiosną warto pomyśleć o przycięciu krzewów kwitnących i usunięciu resztek bylin. Kwiecień to idealna pora na wysiew roślin sezonowych, które będą zdobić nasz ogród aż do późnej jesieni.

Ozdoby do ogrodu

Wiosenne przygotowania ogrodu to nie tylko pielęgnacja roślin. Warto również zastanowić się nad zakupem elementów dekoracyjnych, takich jak donice czy krasnal ogrodowy. Ma on słodki wygląd i dodaje nostalgii całej kompozycji. Nietuzinkowa figurka ozdobi Twój ogródek, a także taras oraz balkon.