Stylowe lato w biurze

Z roku na rok letnie upały dokuczają nam coraz bardziej. Niestety nie zwalnia nas to z odpowiedniego dress code’u, który wymagany jest w wielu miejscach pracy. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z wysokimi temperaturami czy brakiem klimatyzacji (lub wręcz przeciwnie – jej nadmiarem) i wciąż wyglądać stylowo, elegancko i profesjonalnie.

Dlaczego dress code w biurze jest tak ważny?

Pracowników biurowych, szczególnie tych pracujących w sektorze państwowym, samorządowym, czy w bankowości, nadal obowiązuje dość rygorystyczny dress code. Elegancki, dopasowany do sytuacji ubiór stanowi nie tylko wizytówkę samego pracownika, lecz także instytucji bądź firmy, która go zatrudnia. Konserwatywne podejście do dress code’u wciąż jest odbierane jako przejaw profesjonalizmu i szacunku do klienta. Zatrudniając się więc w takich sektorach, musimy liczyć się z tym, że niezależnie od aury panującej na zewnątrz naszym wyglądem rządzić będą pewne reguły.

Biurowy dress code dla kobiet

Mimo że wysokie temperatury i duszne powietrze wręcz zapraszają nas do rozluźnienia dress code’u i wyjęcia z szafy letnich ubrań, przy pracy w biurze czasami nie możemy sobie na to pozwolić. Zależnie od wymagań firmy niewskazane mogą być chociażby koszulki na cienkich ramiączkach czy odsłaniające brzuch, jak również zbyt krótkie spódnice lub sukienki. Zamiast nich bezpiecznym wyborem będą długie spodnie wykonane z lnu lub bawełny albo zaprasowane w kant cygaretki. Taki wybór pozwoli nam utrzymać strój w eleganckim tonie, unikając jednocześnie mocno przylegających materiałów, które sprzyjają nagrzewaniu się ciała.

Niestety, nawet latem nie wypada zrezygnować z rajstop. Na rynku znajdziemy jednak coraz więcej propozycji wykonanych z cieńszego materiału. Podczas gdy standardowe warianty oferują grubość 15 DEN, w przypadku letnich wersji jest to tylko 8 DEN.

W biurze przeważnie nie znajdzie się także miejsce dla sandałów. To popularne, lekkie obuwie zostawmy na popołudniowe wypady na miasto lub nad jezioro. Do pracy sprawdzą się za to klasyczne czółenka lub eleganckie buty na płaskiej podeszwie; liczy się tutaj zakrycie zarówno pięt, jak i palców. Jeśli biuro, w którym pracujesz, jest klimatyzowane, zaopatrz się w marynarkę, żakiet lub lekki sweter. W takich warunkach nie ciężko o przeziębienie lub infekcję dróg oddechowych.

Biurowy dress code dla mężczyzn

Panowie także muszą intensywnie dbać o swoją prezencję w miejscu pracy. Choć temperatura na zewnątrz może dawać się we znaki, latem nie powinniśmy rezygnować z koszul na długi rękaw. Wersje z krótkim rękawem mogą zostać uznane za bardzo nieprofesjonalne. Nawet jeśli na wierzch ubieramy marynarkę, nasze małe oszustwo i tak wyjdzie na jaw – mankiet koszuli musi delikatnie wystawać, co będzie niemożliwe przy krótkim rękawie.

Panowie nie powinni także rezygnować z długich skarpetek. Popularne latem „stopki”, czyli bardzo niskie skarpetki, od razu rzucą się w oczy przy siadaniu, gdy będą eksponować kostki. Do biura nie powinno się wybierać także sandałów ani innych odkrywających stopę butów.

Jak przetrwać upał w biurze?

Kompletując swoją letnią, biurową garderobę, zwróć uwagę, z jakich materiałów są wykonane Twoje ubrania i buty. Postaw na naturalne surowce – len, bawełna czy naturalna skóra pozwolą Twojej skórze oddychać, ograniczając przy tym nadmierne nagrzewanie. Kluczowa jest także odpowiednia bielizna: sztuczne poliestrowe elementy sprawiają, że szybciej się pocimy, co generuje dodatkowy dyskomfort.