To nie bicie piany! Przewodnik po szklankach do piwa

Szklanki do piwa są tak samo ważne, jak różnego rodzaju kieliszki do wina czy innego rodzaju trunków. Piwosze mają swoje ukochane kufle, a każdy z nich charakteryzuje się konkretnym wyglądem i zastosowaniem. Ktoś, kto zna się na rzeczy, wie jaki kufel wybrać do danego piwa. Chcesz się dowiedzieć? Przeczytaj nasz artykuł.

Piwny kufel z pokaźnym uchem

Kufel, czyli duże, pękate naczynie z pokaźnym uchem. To tradycyjne naczynie do picia piwa, które korzenie ma w angielskich pubach. Kufle są wygodne, bezpieczne i komfortowe w trzymaniu. Najczęściej wykonywane są ze szkła, ale zdarzają się też takie z drewna, metalu czy nawet ceramiki. Na przestrzeni lat zaczęły pojawiać się specjalne kufle do piwa z grawerami czy różnymi tematycznymi wzorami. Kufle do piwa można spotkać najczęściej w pubach bądź barach. Z kufli pije się zazwyczaj piwa typu lager, pilznery, portery czy piwa marcowe.

Kufle charakteryzują się grubym szkłem, na którym można tworzyć różne wzory. Są one niezwykle wytrzymałe i świetnie sprawdzają się w obleganych barach czy pubach. Ich wygląd i budowa pozwala na spokojne cieszenie się z trunku, bez obawy o wyszczerbienia czy uszkodzenia materiału. Idealnie pasują na blacie czy stole połączone z przystawkami.

Szklanki do piwa bez nóżek i uszu

Szklanki do piwa to proste naczynia, które nie posiadają żadnych nóżek czy uszów do trzymania. Charakteryzuje je budowa, która ku zdziwieniu wielu dopasowywana jest do konkretnych rodzajów piwa. Najczęściej spotykaną szklanką do piwa jest tak zwana szklanka Nonic. Szklana, z szeroką wypustką na górze i wcięciem przy dolnej części, aby wygodnie trzymać szklankę dłonią. Taka szklanka służy do serwowania piw angielskich.

Piwa typu Ale najczęściej podaje się w szklankach Nonic bądź shake. Te nie posiadają wypustki. Charakteryzuje je prosty kształt, który delikatnie rozszerza się, idąc ku górze. Przypomina ona swoim wyglądem dolną część shakera, skąd jej oczywista nazwa. W takich szklankach pija się również piwa jasne czy pilznery. To najpopularniejsza szklanka dostępna na zagranicznym rynku. Na polskim najczęściej widuje się szklanki do piwa lager czy też tak zwane weizen. Te ostatnie używa się głównie do piwa pszenicznego, które króluje w polskich barach i pubach.

Pokale do piwa z nóżkami

Pokale to specjalne szklanki do piwa. Charakteryzuje je cienkie szkło, chuda nóżka i budowa zwężana do góry. Pokale wykorzystuje się do piw typu lager, pilsner czy koźlak. Pokal łatwo pomylić ze szklanką typu snifter. Ta jednak jest szersza i przypomina kieliszek do brandy. Świetnie sprawdza się do podawania ciemnych, mocnych piw.

Tworzenie szklanek i kufli do piwa to sztuka, którą stale się praktykuje. Na stronach z miłośnikami piwa znaleźć można ludzi, którzy pasjonują się tworzeniem naczyń do procentowych trunków i pokazują swoje dzieła innym. W takich miejscach można zakupić szklankę czy kufel do piwa, to świetny sposób na zdobycie wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju prezentu.