Wybieramy narożnik do małego mieszkania w bloku – poradnik

Aranżacja niewielkich mieszkań często wiąże się z trudnościami. Wybór sprzętów jest w takiej sytuacji mocno ograniczony przez metraż. Istnieje jednak mebel, który umożliwia efektywne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni – jest to narożnik. Jak wybrać ten idealny? Podpowiadamy.

Dlaczego narożnik jest dobrym wyborem w przypadku małych przestrzeni?

Narożniki to meble, które łączą w sobie wygodę i praktyczność. Są to sprzęty wielofunkcyjne, umożliwiające zarówno wypoczynek w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Można ustawić przy nim stolik kawowy i fotele, tworząc tym samym przestrzeń do relaksu po męczącym dniu w pracy, komfortowe miejsce do oglądania telewizji, czy po prostu obszar, w którym przyjmujemy gości. Wiele z narożników wyposażonych jest także w funkcję spania, dzięki któremu pokój, w którym stoi, można zmieniać w sypialnię – czy to na co dzień, dla domowników danego mieszkania lub studio, czy to dla odwiedzającej nas rodziny i znajomych. Ze względu na swój kształt szczególnie dobrze sprawdza się w przestrzeniach, w których pomieszczenie innych mebli mogłoby stanowić problem.

Ponadto, wiele narożników wyróżnia się swoją niebanalną estetyką. Jest to zazwyczaj mebel spory, dzięki czemu prezentuje się imponująco. Umiejętnie dobrany może stać się  prawdziwą ozdobą pomieszczenia, w którym go ustawimy.

Jak wybrać narożnik idealny?

Planując zakup narożnika, warto przemyśleć wiele istotnych kwestii. Poniżej przedstawiamy, nad czym należy zastanowić się przed jego właściwym nabyciem. Wskazówki te są szczególnie przydatne dla osób, które mieszkają w kawalerkach i pozostałych mieszkaniach o niewielkim metrażu.

Liczba osób, które będą na co dzień korzystać z narożnika

Liczba domowników ma wielkie znaczenie w wyborze rozmiaru mebla. Na małych przestrzeniach sprawdzają się zwykle narożniki w kształcie litery L i o skromnych gabarytach. Jeśli jesteśmy w stanie pomieścić nieco większy model, który zapewni mieszkańcom dodatkowy komfort, kupmy coś większego. Postawienie na nieco większy narożnik nierzadko umożliwia także zrezygnowanie z dodatkowych siedzisk, co również pozwala zaoszczędzić nieco miejsca. Wybierając narożnik postaraj się zatem wybrać model, którym zagospodarujesz przestrzeń w sposób optymalny.

Przeznaczenie mebla – funkcja spania

W przypadku większych metraży narożniki bardzo często kupowane są wyłącznie w celach wypoczynkowych. Będąc posiadaczem niewielkiego mieszkania, warto postawić jednak na model, który wyposażony jest w funkcję spania. Jest to najbardziej optymalny sposób na wykorzystanie dostępnego miejsca. Postaraj się zatem wybrać mebel, który można łatwo rozłożyć, i który ma wbudowaną specjalną skrzynię na pościel. Nawet jeśli będziesz rozkładać go sporadycznie, to taka opcja jest niezwykle przydatna, a wspomniana część może posłużyć również do  przechowywania innych rzeczy.

Dopasuj narożnik stylem i kolorem do reszty aranżacji

Ograniczenia w postaci metrażu sprawiają, że każdy mebel powinieneś wybierać nad wyraz rozsądnie. Dobierz narożnik do wystroju danego wnętrza, tak by spełniał nie tylko funkcje praktyczne, lecz także estetyczne. Staraj się wybierać raczej wśród narożników o stonowanych, jaśniejszych barwach, które nie przytłoczą danego pomieszczenia, i nie zmniejszą wizualnie dostępnej przestrzeni.